Întrebare recomandată | iamdeeeeeni a întrebat:

Hello. Am o curiozitate... De la ce vârstă se poate dona sânge?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

De la 18 ani:
http://doneazasange.ro/

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De la varsta de 18 ani impliniti si daca intocmesti conditiile impuse de centrul de donare.

| Donsavas a răspuns:

Sange pot dona, legal, cei peste 18 ani care au mai mult de 50 de kg daca sunt de sex feminin si cei de sex masculin peste 65.
Nu trebuie sa fi suferit interventii chirurgicale sau chirurgical-estetice cu cel putin 3 luni inainte. Aici se include si interventiile stomatologice. Fiind fata, trebuie sa donezi dupa perioada de menstruatie si trebuie sa ai hemoglobina normala. Nu e recomandat sa donezi mai mult de 3 ori pe an fiind femeie.
Dupa, trebuie sa te hidratezi si sa iei suplimente cu fier in combinatie cu vitamina c. Este nevoie sa te hranesti si sa te odihnesti.

| just4ubr2015 a răspuns:

De la 12 ani

| iStarGaming a răspuns:

De la 18 ani

| andrabella a răspuns:

De la 18 ani, nu trebuie sa suferi de nici o boala de asemenea sa nu fi primit sange de la altcineva

| ExEquTeR123 a răspuns:

De cand te-ai nascut tu vagin.

| Ianzo a răspuns:

De la 18 ani, cred... Dar e cel mai ok e sa intrebi un doctor specializat.