| Helioot a întrebat:

Hello babes! aseara...ieri, ei bine. A inceput sa ma doara ochiul drept atunci cand clipeam sau atingeam pleoapa inferioara. Am zis ca nu e nimic grav, dar astazi cand m-am trezit am observat un punctulet ca un cos pe linia genelor. Ochiul imi lacrimeaza multisor, si ma doare cand clipesc sau cand ating. Ce poate fi? :-ss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună.

După cum și site-ul TPU anunță,problemele medicale sunt probleme medicale care necesită asistență/consult specializat.
Trebuie să te duci la un consult oftalmologic, pentru că poate fi ceva grav. Sperăm să nu fie nimic grav, dar tot trebuie să te duci.

Numai bine.
Ai grijă de tine!

| orientalmed a răspuns:

Urcior. E o forma infectioasa. E transmisibila deci si de la un ochi la altul. Scapi repede daca are o evolutie rapida. Coace si sparge singur. Poti garbi sau chiar inhiba procesul aplicand o lingura de lemn incalzita pe pleoapa. Atentie sa nu pui pe ochi ci DOAR pe pleoapa. Clateste ochiul des cu ceai de musetel.