| Anaa939839393 a întrebat:

Hello! Mi-a iesit la încheietura mainii o umflatura,un chist, care nu este tare sa zic ca este osul dar nici moale sa zic ca este o besica, pare a fi ceva carne. Nu ma doare deloc nici cand indoi mana. Ce ar putea fi? E posibil sa fie o tumoare benignă, ce trebuie operata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Da, e un chist sau un lipom. Mergi la chirurgie si o sa-l scoata, nu e periculos, e doar inestetic.

| Sophieka a răspuns:

Mergi sa fi consultata de medicul de familie si de medicul catre care te trimite medicul de familie. Nu lua sfaturile de pe net si nu te gandii la tumori / cancere. Dupa consultatii si analize, se va stabilii ce ai, iar daca e ceva ce trebuie extirpat, foarte bine, va fi extirpat si tu vei fi bine.

| greyyhatt111 a răspuns:

Cred ca-i vorba de un cist ganglional, nu-i ceva de speriat, roaga pe cineva sa te loveasca tare cu o biblie pe incheietura si ai rezolvat

| Cocolino12 a răspuns:

Bună! Am pățit și eu numai că în cazul meu mă și durea încheietura. Mi-a dispărut după un timp dar de atunci îmi tot recidivează din când în când. Din câte am citit este vorba despre un chist sinovial.