| anonim_4396 a întrebat:

Hello. Se poate vedea la ecografie daca sunt in perioada de ovulatie si daca trebuie sa-mi vina menstruatia? Am fost la un ginecolog si mi-a zis "vine si menstruatia". Cum si-a dat seama? Ce se schimba in organismul meu? Nu mutati întrebarea, aici o vede mai multa lume. multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Evident ca se poate vedea. Se vede grosimea endometrului, se vede prezenta corpului galben ovarian, toate modificarile din cursul ciclului menstrual si hormonal al femeii. Din cate stiu eu, ele sunt prezentate clar in cartea de anatomie de liceu, inclusiv formarea foliculului de Graaf si evolutia lui dupa ovulatie. In caz ca nu-ti mai amintesti la perfectie ce scrie acolo, reia informatiile, sunt esentiale pentru tine si ar trebui sa le stii toata viata ta.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Medicul ginecolog a facut acea previziune/afirmatie si anume ca : "vine si menstruatia" prin deductie logica pe baza analizarii datelor obtinute in urma consultatiei efectuate si bineinteles avand cunostintele medicale necesare in acest domeniu.La ecograf se vede/constata starea organelor tale interne insa nu se poate ""vedea"" ovulatia, dar este posibil sa fi aflat niste indicii privind starea endometrului si in functie de cum arata acesta sa poata aprecia iminenta producerii menstruatiei. Din moment ce nu a observat schimbari sau ceva anormal si a considerat ca totul este in parametrii normali nu a avut nimic de adaugat in plus. Poti fi linistita si sa ai parte de multa sanatate.