| Randomkid a întrebat:

Va rog sa imi răspundeți doar daca aveti cunostine in acest domeniu. In urma cu 3 saptamani si jumatate am avut contact sexual, eram la ovulatie. Dupa aprox 2 saptamani mi-a venit menstruația, desi era putin mai "light" decat de-obicei, dar tot arata a menstruație, am avut si cheaguri de sange. Ieri am fost la ginecolog ca sa imi spuna daca pot sa fiu gravida sau nu. A spus ca pe ecografie s-ar putea vedea o eventuala sarcina si la doar 3 saptamani asa ca am facut-o. A spus ca in niciun caz nu este vorba de sarcina, ca uterul este gol si ca sunt in perioada fertila, foliculul dominant fiind in ovarul drept si ca peste o zi, doua o sa fiu la ovulatie. Nu am facut nicun test de sarcina, a spus ca nu e nevoie, insa observ ca de vreo 2 zile urinez mai des si am uneori crampe. Stiu ca sunt foarte paranoica si ca intrebarea pare stupida, dar avand in vedere ca la ecografie se vedea ca sunt in perioada fertila, cu siguranta nu am cum sa fiu însărcinată, nu? Ca am citit acum pe net ca e prea devreme dupa 3 saptamani sa vezi pe ecografie o sarcina. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai fi ramas insarcinata in urma cu 3 - 4 saptamani, in acel caz :
-- Nu s-ar fi produs sangerarea menstruala
-- in acest moment ENDOMETRUL care exista in uterul tau ar fi aratat CU TOTUL ALTFEL din toate punctele de vedere si medicul ginecolog si-ar fi dat seama din prima clipa ca ceva NU este in regula
-- orice medic ginecolog care este responsabil ti-ar fi indicat sa faci in regim de urgenta un test beta-hCG intr-un laborator de analize medicale.
In cazul in care OVULUL este fecundat si implantat in endometru, in clipa imediat urmatoatre creierul transmite OVARELOR prin semnale neurostimulatoare ORDINUL ca ACTIVITATEA OVARELOR SA FIE OPRITA pentru ca pe perioada celor 9 luni de sarcina instalata, OVARELE sa NU MAI DEZVOLTE SI nici sa mai ELIBEREZE alte ovule.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Atat posibilitatea cat si probabilitatea ca medicul ginecolog sa poata vedea, observa sau determina existenta sau lipsa sacului gestational cu varsta de 3 saptamani in interiorul uterului, chiar si cu ajutorul ecografiei transvaginale, este extrem de mica si in general cu totul neconcludenta. Din acest motiv, existenta certa si sigura sau lipsa hormonului de sarcina hCH in sange si urina se determina cu ajutorul testului de sarcina.
Faptul ca medicul ginecolog ti-a spus ca pe imaginea ecografica se vede ca endometrul are forma modificata ceea ce corespunde perioadei fertile, asta inseamna ca pana in acest moment nu ar fi avut loc ovulatia.
O asemenea stare de fapt, este foarte simplu si usor de stabilit, prin efectuarea a cate 1 test de fertilitate si ovulatie in viitoarele 2-3 zile. Este indicat sa fie folosit testerul rapid de fertilitate ''Barza 5+1'' care ofera rezultate cu o acuratete de peste 98%.
https://testulbarza.ro/product/test-de-ovulatie-5-2/
Multa sanatate!

| Randomkid explică (pentru corbulalbrosu):

Va multumesc pentru raspuns! Dvs considerați totusi ca poate sa fie vorba de o sarcina, avand in vedere faptul ca s-a putut observa foliculul dominant din care, spune doamna dr, urmeaza sa fie expulzat ovulul?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Randomkid):

Daca vei accesa si vei citi cu atentie urmatorul articol care este scris de un reputat medic ginecolog, vei intelege ce reprezinta de fapt in acest moment acel asa numit/considerat folicul ''dominant''. Numai dupa momentul in care se RUPE foliculul ovarian, OVULUL este expulzat din ovar si ajunge in zona ''tampon'' care este situata intre ovar si trompa uterina.
Sarcina poate sa ia nastere, NUMAI dupa ce OVULUL VIABIL este eliberat/expulzat din folicul si NUMAI daca in acel moment in acel loc exista spermatozoizi. Presupun ca vei reusi sa intelegi ce este un folicul ovarian si cum este eliberata acea ''picatura'' care de fapt reprezinta OVULUL si se produce procesul de ovulatie.
https://www.suntmamica.ro/preconceptie/cum-arata-in-realitate-un-ovul-6029

| Randomkid explică (pentru corbulalbrosu):

Am inteles, insa eu v-am intrebat strict parerea dvs subiectiva. Adica, ma gandesc ca daca s-a putut vedea pe ecografie foliculul dominant, ceea ce inseamna ca urmeaza ovulatia, exista sansa ca tot sa pot sa fiu însărcinată? Din nou, ma intereseaza strict parerea dvs la aceasta intrebare

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Randomkid):

TREBUIE SA INTELEGI CA :
-- puiul de gaina NU poate sa se nasca, NU se poate forma
-- inainte ca gaina sa dezvolte si sa faca oul
Tot asa si in cazul tau :
-- in acest moment OVULUL este pe cale sa fie eliberat
-- dar deocamdata inca este ''inchis'' in acel FOLICUL OVARIAN
-- pana in momentul in care va fi expulzat, la acel ovul NU poate sa ajunga spermatozoidul.
In concluzie : vei putea deveni insarcinata NUMAI DUPA ce va fi eliberat ovulul din folicul peste 1-2 zile si bineinteles numai daca va exista un spermatozoid prin preajma

| Randomkid explică (pentru corbulalbrosu):

Nu ati inteles intrebarea mea. Mie imi este frica ca poate sunt însărcinată de acum 3 saptamani. doamna dr a spus ca nu am cum sa fiu însărcinată, in acest moment, dupa cum a vazut dumneaei pe ecografie, sunt in perioada fertila. Eu v-am intrebat daca in ACEST MOMENT, e posibil sa fiu însărcinată ( DE ACUM 3 SAPTAMANI), fiind in perioada fertila, dupa cum a spus doamna dr

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Randomkid):

Daca ai fi ramas insarcinata in urma cu 3 - 4 saptamani, in acel caz :
-- Nu s-ar fi produs sangerarea menstruala
-- in acest moment ENDOMETRUL care exista in uterul tau ar fi aratat CU TOTUL ALTFEL din toate punctele de vedere si medicul ginecolog si-ar fi dat seama din prima clipa ca ceva NU este in regula
-- orice medic ginecolog care este responsabil ti-ar fi indicat sa faci in regim de urgenta un test beta-hCG intr-un laborator de analize medicale.
In cazul in care OVULUL este fecundat si implantat in endometru, in clipa imediat urmatoatre creierul transmite OVARELOR prin semnale neurostimulatoare ORDINUL ca ACTIVITATEA OVARELOR SA FIE OPRITA pentru ca pe perioada celor 9 luni de sarcina instalata, OVARELE sa NU MAI DEZVOLTE SI nici sa mai ELIBEREZE alte ovule.