| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara m-am hotarat sa imi izolez o camera si baia pe interior cu polistiren expandat. Ce parere aveti este o idee buna?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Fa-o linistit. Chiar si cu plistiren de 2 cm grosime. Eram proaspat casatorit cind am facut in camera in care am inceput sa stau cu sotia mea, si de aceea am facut cu polistiren de 2 cm si tavan fals tot din polistiren. Si nu uit o chestie interesanta. Mai aveam doar doua rinduri de pus la tavanul fals (aprox. 3 m patrati, in rest era totul placat, inclusiv peretii, si se simtea cum camera era deja protejata de frig (era in Ajunul Craciunului), dar in portiunea in care nu am pus se simtea cum intra frigul dinspre pod. Si atunci am realizat cit de importanta e chestia cu termoizolatia, cit de mult inseamna ea. Deci fa linistit, iarna va fi mai calduros. Iar daca cumva nu ai meserias, sunt aici ca sa vin sa iti fac!

| dany2696 a răspuns (pentru cristi202):

Mersi mult de sfat. Fac eu cu tata, dar vroiam sa stiu daca exista vreun risc sa lase igrasie sau la baie sa nu stea faianta peste polistiren happy

| cristi202 a răspuns (pentru dany2696):

Nu, tocmai ca te poate scapa de igrasie (nu patrunde prin el). Iar la baie, daca e placat cum trebuie, nu se intimpla nimic rau. Desigur ca nu ai aceeasi rezistenta ca si pe beton, dar faianta se placheaza si pe rigips, care tot fragil e din punct de vedere mecanic. Daca e pusa cum trebuie, e OK sa o pui si pe polistiren.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu expandat ci extrudat.Numai bine.

| nony25 a răspuns:

Salut o solutie mai buna ar fi so izolezi cu polistiren extrudat e mult mai dur economiseste spatiu deci e mai subtire dar cu celesi calitati ca polistirenul expandat de 10 cm crede-ma lucrez in domeniu si sunt mai multe calitati