| Th3AbSinTh3 a întrebat:

Help! am obs ca incepe sa-mi cada parul gel sau altceva nu prea folosesc sampon am headandshoulders si nu stiu dc ce sa folosesc sa stopez k la farmacie habar au zici ca sunt de pe alta planeta imi dau niste sampoane vai de capu lor ma gandeam poate pentru ca l-am lasat mai mare poate trebuie sa mai tai varfurile? nu aveam problema asta cand era scurt e putin mai uscat si poate de aia sau confused

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu am folosit revalid, am luat vitamine pentru par de la sensible, si am folosit aceasta masca pentru par.Acum nu mai imi cade parul.
1 ou
coaja de ou plina cu ulei de masline
un sfert de castravete curatat

Amesteca oul, uleiul de masline si castravetele curatat. Intinde amestecul prin par, lasa timp de 10 minute, apoi clateste cu atentie. Pentru rezultate excelente de-a lungul anului, fa acest tratament o data pe saptamana.

| doctoressa a răspuns:

Buna! Pentru inceput, schimba-ti samponul. Ar fi bine sa alegi unul care favorizeaza cresterea parului sau impiedica ruperea lui. Daca problema persista sau daca mai ai si alte simptome, mergi la un medic. Mai multe detalii despre cauzele si tratamentul caderii parului, aici: http://www.i-medic.ro/boli/alopecia-sau-caderea-paruluicalvitia

| undercovergirl a răspuns:

Buna Razvan,
eu iti recomand uleiul de ricin. Se gaseste in plafar dar si in unele farmacii. Masezi radacina, apoi intregul par ca si cum ai intinde o masca. Trebuie sa-l lasi cam 2 ore, daca poti chiar peste noapte timp de 3 luni de zile. Este foarte bun si nutritiv pentru par, mult mai bun decat orice alt sampon. Noi fetele ne confruntam mereu cu problema caderii parului. Sa-mi spui daca a dat rezultate.

| Sentinel a răspuns (pentru undercovergirl):

Uleiul de ricin e o mare porcarie. Eu iti recomand sa nu te iti dupa zvonuri. Eu am folosit ulei de ricin si nu are nici un efect ba mai mult, cadea mai des. Daca ai bani poti incerca tratamentul de la VicHi Dercos Aminexil costa in jur de 150-160 ron, miroase placut si e foarte eficient. Daca nu ai bani, atunci iti recomand samponul 2in1 cu balsam, de la Nivea. Sanatate

| undercovergirl a răspuns (pentru Sentinel):

Sa stii ca nu este adevarat. Problema cu uleiul de ricin este ca nu toata lumea respecta perioada de cateva luni si dupa aceea sa traga concluziile. Ce am spus eu mai sus este din proprie experienta. Nu trebuie sa ma creada decat cine are absolut nevoie. Sunt sigura ca si tratamentul pe care-l recomanzi tu este bun, dar nu oricine isi permite sa-l cumpere. Uleiul de ricin este si accesibil ( o sticluta nu e mai mult de 10 RON ) si e si foarte bun. Uite poti citii si singur aici despre beneficiile uleiului de ricin :http://healtHi.kudika.ro/......icin.html.