| Siilvannaa a întrebat:

HELP crying. am un prieten foarte apropiat care vrea sa`si faca pierce in limba.
am citit pe mai multe site`uri ca din gauza gaurii poate capata virusul hepatitei C sau cel al SIDEI. e advarat? va rog ajuta`ti`ma crying FUndasad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| BGDs a răspuns:

E foarte posibil sa se transmita virusul hepatitei C in modul asta si nu prea se mai scapa de el. Spune-i sa stea linistit cu pierce-urile astea ca sunt foarte riscante si nu sunt chiar asa "cool"

| mymed a răspuns:

Pentru ca instrumentarul de lucru la saloanele de piercing adesea nu sunt sterile, se poate capata si cu un virus hepatitic (B sau C) sau cu virusul HIV. Asa ca mai bine nu.
http://mymed.ro/risc-piercing.html

| Λndrei a răspuns:

Atata timp cat totul e steril nu cred.

| AmeMiss a răspuns:

Se pot lua multe virusuri, boli, etc. de aceea e foarte important sa isi faca piercing-ul la un salon autorizat si de incredere unde se lucreaza intr-un mediu curat si cu instrumente sterile.Astfel,nu va avea nici o problema! happy

Răspuns utilizator avertizat
| LadyGA a răspuns:

Buna! eu am pierce si am foarte multi prieteni care au. exista un risc, dar este destul de mic, de infectie, nu are treaba cu sida laughing)...atat timp cat isi face pierce ul unde trebuie, o sa fie mai mult decat ok. sa nu se apuce sa isi faca pe la nu stiu ce nepriceput, sa si l faca undeva unde sa fie sigur ca are metodele necesare de igiena. deci, nu te ingrijora, ai grija doar sa nu si-l faca oriunde si prin asta ma refer la cei care nu se pricep, sunt multi.au patit si amici de ai mei, au avut o infectie si limba mult prea umflata. bafta!