| anonim_4396 a întrebat:

Help! Cred ca am o infectie (sau mai multe) in piele sau sange.
Deci, de aproape 3 saptamani am mancarimi groaznice de piele, seara ma mananca cel mai rau, am ajuns sa nu mai pot dormi.
La inceput nu aveam nimic pe piele, insa acum observ niste bubite foarte mici in unele zone, plus roseata.
Cele mai "afectate" zone sunt fesele, abdomenul, sanii(mai mult dedesubt) spatele si mainile.
In zona feselor si vaginului chiar au aparut niste bube rosii, ca un fel de furunculi care ma mananca.
De asemenea, pe palme mi-au aparut mici bubite de culoarea pielii cu un punct negru in interior, iar daca le sparg iese puroi si ma mananca groaznic. Am citit pe net ca chestiile din palma sunt un fel de eczema, iar mancarimea de pe restul corpului ar putea fi candida.
Voi ce parere aveti?
Saptamana viitoare merg la analize insa pana atunci as vrea ceva pentru calmarea mancarimii pentru ca efectiv nu mai pot. Pastile, creme sau remedii naturiste pe care le stiti, va rog spuneti-mi.
Auzisem de uleiul de cocos sau musetel.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Mergi maine la medicul de familie si cere i trimitere la ginecolog si la dermatologie, ei atit ginecologul cit si dermatologul i ti vor da tratament, unul penttru vagin si altul pentru piele, va trebuii sa faci analize de sange si sa respecti tratamentul, sa i ei pastilele asa cum ti le va prescrie medicul si cel mai important lucru este abstinenta sexuala pe timpul tratamentului, iar pastilele pe care ti le va da medicul tie trebuie sa le ia si prietenul tau daca mai esti cu el si ai mai facut sex cu el, daca te ai despartit de el atunci treaba lui, iei numai tu, ce varsta ai?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu ai de 3 saptamîni acele mîncarimi si abia astazi ai spus de ele? Ce ai asteptat atita timp de nu ai mers la medic? Si bineinteles ai continuat sa faci sex in prostie sa te reinfectezi, bubele din zona vaginului este candidoza vaginala care trece greu doar cu antibiotic te vindeci, si te vei reinfecta oride cîte ori vei face sex cu persoana infectata daca el nu va lua corespunzator tratamentul nu se va abtine de la sex atit cu tine dar si cu altele.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate fii orice, de la o amarata de scabie (raie) pana la o boala cu transmitere sexuala precum: sculamentul (gonoree), sifilis sau clamidia.
Nu, uleiul de cocos sau ceaiul de musetel nu ajuta in acest caz.
Mergi de urgenta la medicul de familie sau la un dermatolog sa te consulte si sa-ti prescrie tratamnet de urgenta, ca se intind pe fata, maini si atentie, poate fii extrem de contagios si iti contaminezi parintii sau cu cine locuiesti.

| iulia0514 a răspuns:

Fugi la medic, nu aștepta pana săptămâna viitoare

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru iulia0514):

Azi e duminică la ce medic sa mearga? Maine cand deschide medicul de familie cabinetul. Saptamina viitoaare incepe maine.

| iulia0514 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

La urgente logic! Cum pui mei sta asa de 3 săptămâni? Si nici acum nu vrea să meargă la medic

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru iulia0514):

La urgente, crezi că abia o asteapta medicii pe ea? Sunt pline spitalele de viroze ale copiilor de gradinita, va sta ore bune la coada ca sa o primeasca un medic ca sunt putini medici si pacientii sunt cu zecile la usa lor, asa cum a sta 3 saptamini mai poate răbda pîna maine cand o va vedea medicul de familie, daca va vrea sa mearga la medic, daca nu treaba ei sa stea asa.

| iulia0514 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Eu zic sa mai aștepte 3 săptămâni că poate își revine! Sincer nu ma interesează dacă merge sau nu la medic e viața ei nu a mea!

| haileewatson a răspuns:

Stai asa de 3 saptamani? Pe ce lume traiti frate? Ori ai o infectie pe piele, ori ai luat o boala cu transmitere sexuala. Doar doctorul poate sa-ti spuna ce ai. Intre timp poti intreba la farmacie ce sa iei pentru mancarimi, ei sunt specialistii care stiu medicamentele. Poti sa-ti bagi uleiul de cocos si musetel in fund, ca nu te ajuta prostiile astea.

| haileewatson a răspuns:

Deci tu acum o luna ai scris ca ai luat HPV de la iubitul tau, si acum te miri ca ai mancarimi si bubite, care e clar ca sunt din cauza HPV-ului. Nu ti-a trecut putin prin cap ca trebuie sa fugi la ginecolog? Ce e in capul vostru ma?!

Astea sunt consecintele unei tari unde nu se face educatie sexuala in scoli.

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns:

E răie. Am avut și eu in armată.
Există o cremă la farmacie care te va scăpa de belea.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Seara cand te culci și după ce te dai cu cremă. Să nu uiți să-ți scimbi așternuturile. In fiecare seară

| bbb0 a răspuns:

Mai bine mergi la doctor!