| anonim_4396 a întrebat:

HELP ME! Am aproape 80 de kg la numai 18 ani (inaltime 1, 63). In aceasta seara am fost la medic si am vrut sa ma cantareasca si asa am aflat. Eu eram cu impresia ca am intre 70-73 de kg (atat aveam ultima data cand m-am cantarit). Cum sa fac sa am un regim alimentar echilibrat avand in vedere ca sunt la scoala si asta imi ia toata ziua (invat dupa amiaza)? Aici este dilema.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ești cam grasă fată și ar trebui să mai slăbești!
Dacă slăbești prea repede, o să îți atârne pielea, ca la babe, că pielea nu se strânge așa repede și vei fi dizgrațioasă, ani de zile!

Deci trebuie slăbit încet și mereu!

Pe lângă exerciții fizice, și mișcare: „ înot, baschet etc.", trebuie să și mănânci alimente cu aport caloric mic, adică verzături, legume, și fructe și sa consumi mai puțin alimente cu aport caloric mare ( unt, untură, slană, carne foarte grasă, nuci etc. ).

| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

Nu esti "grasa".
Daca vrei sa slabesti in principiu elimina din alimentatia ta pastele fainoase, zahar, sare, fast - food.
Cel mai indicat, te duci la un nutritionist si-ti va da o dieta eficienta si sanatoasa.

Sanatate!

| vladelvis a răspuns:

Pai eu am 13 ani si am 57 kg si inaltime 1.70 inainte aveam 70 kg si intr-o luna am slbit 13 kg si nu am avut nici un regim alimentar asta tine si de vointa ta de a te abinte sa nu mai mananci, dar iti recomnad sa faci sport cat mai mult iar cand ti-e foame sa mananci un mar sau un fruct.Bafta!

| alymitu a răspuns:

Scoala-te de dimineata, pe la 9 si atunci iei micul-dejun ( un bol cu cereale, o felie cu ceva ). Inainte sa pleci la scoala, deci pe la 11 jumate iei "jumatate" din pranz ( o ciorba, o supa ). Cand te intorci, mananci ceva mai consistent ( o friptura, spaghette etc. ) si pe la 9 poti manca un iaurt. Eu asa fac aproape mereu si ma mentin in forma.
A da, si nu uita de miscare. Nu ar strica un sport. Eu te sfatuiesc sa incerci tenisul. E antrenant dar in acelasi timp relaxant happy.
SUCCES! big grin si o seara frumoasa happy!

| Awndre a răspuns (pentru alymitu):

Spaghette? La regim?

| alymitu a răspuns (pentru Awndre):

Nu i-am zis CE sa manance... am dat un exemplu de mancare pentru ca nu imi venea altceva in minte laughing Am vrut sa ii spun CAND sa manance happy

| Kepky a răspuns:

Mananca ceea ce este sanatos, toate cele 3 mese, fai miscare din cand in cand...cam 20 km/ zi(plimbari, joking, bicicleta, tenis, handball...) si sa nu stai prea mult inchisa in casa!
Toate cele bune happy