| giulia_9159 a întrebat:

Herpesul care apare la gura se poate transmite la nivelul organelor genitale prin sex oral?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil, dar nu frecvent. In general, virusul care cauzeaza herpesul oral nu da leziuni genitale, dar daca contactul sexual oral are loc in perioada eruptiei, cand incarcatura virala e mare, pot aparea leziuni genitale data de tulpina care da de obicei leziuni orale.

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Din cate am auzit, este posibil.

soothe
| soothe a răspuns:

Da, este foarte posibil.

| micurutza2005 a răspuns:

Herpesul e un virus si odata intrat in organism nu mai scapi niciodata de el si poate reveni de fiecare data cand imunitatea e mai scazuta, stari de boala, se poate lua prin contact cu persoana bolnava oricum chiar si prin sarut mai ales cand e in plina desfasurate herpesul adica cand e leziunea care poate fi la nivel bucal( gura nas ) sau in zona vaginala (herpesul vaginal), sau zona anala, deci daca persoana care are herpes si e cu leziune o poate transmite celuilalt mai ales daca se sparg veziculele acelea, deci ai grija ti-am spus odata transmis ramane in corp toata viata chiar daca nu il faci se poate intampla oricand in viata sa-l faci daca l-ai contactat.trebuie sa se vindece acea persoana de leziune si nu folosi obiectele ei de ex.rujul, pentru ca e contaminat daca s-a dat cu el in timp ce avea leziunea de herpes nevindecata.si inca ceva, nu se vindeca cu pasta de dinti si alte lucruri ci numai cu solutii speciale pentru herpes (aciclovir, antiherpes, etc)si nu e adevarat ca apare pentru ca ti-a fost sete si nu ai baut apa sau ca ai mancat ceva si nu ti-a placut, el apare cand organismul e mai slabit, obosit, imunitate scazuta si daca il ai in organism contactat de undeva.

| Vizitiul a răspuns:

Indubitabil, nu!

| Vizitiul a răspuns:

Pai, daca ai intrebat, banuiesc ca nu stiai raspunsul, prin urmare de unde stupidul?
Sau ai fost plictisita si ti-ai zis sa postezi si tu ceva pe site!?
Tocmai am prins un peste!

| hailei2007 a răspuns:

Da, in mod sigur.
Herpesul e cauzat de doi virusi
* Herpes simplex virus tipul 1 (HSV-1)
* Herpes simplex virus tipul 2 (HSV-2)
Virusul HSV-1 este virusul responsabil de leziunile dureroase si poate fi transmis prin fluidele din gura. Este responsabil pentru un numar scazut de forme de herpes genital. Oricum HSV poate fi trasmis cu usurinta in tmpul unei partide de sex oral, din fluidele din gura la organele genitale.

Virusul HSV-2 cauzeaza majoritatea formelor de herpes genital. HSV-2 se poate raspandi prin secretiile din gura sau ale organelor genitale.

| giulia_9159 explică:

Pentru Dany...nu eram plctisita cand am pus intrebarea! Ca sa te lamuresc de ce am pus aceasta intrebare draga domnule "indubitabil nu", a fost faptul ca citisem mai multe articole pe net, unele in care se scria ca se poate lua si altele in care nu se poate lua! Si drept urmare am vrut sa aflu si parerea altora! Iar spre surprinderea ta si a altora se poate lua, pentru ca acest virus Herpes este de 2 tipuri: 1 si 2 care au un adn compatibil de 50 %! Ai prins un peste!winking Multumesc celor care au dat un raspus adecvat intrebarii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nu cred

| UnCorpSanatos a răspuns:

Mai multe despre transmiterea si tratarea herpesului in zona gurii poti citi aici: https://www.uncorpsanatos.ro/......ansmitere/

| Nam a răspuns:

In 90% din cazuri NU

| cris10flori a răspuns:

Da! deci ai grija