| Rox_5457 a întrebat:

Hey...Am facut varicela acum doua saptamani, si mi s-au vindecat aproape toate bubitele.Problema mea este ca pe 4 iulie ar trebui sa merg cu familia la mare. Mi-ar face rau? Am avut o forma usoara de varicela, nu am facut febra, nici mancarimi prea mari nu am avut, si putine bubite.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ElenaErika a răspuns:

Poti merge linistita. Dar ai grija sa nu capeti vreo infectie de piele [din apa] si sa eviti sa stai mult in soare [poti face insolatie sau enzime pe piele]. Perioada asta o sa ai putin pielea sensibila. Dar nu e ceva grav sau ingrijorator.

Vacanta placuta! :*

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Dimpotriva, iti vei ajuta organismul sa se recupereze dupa boala. Te sfatuiesc insa sa nu exagerezi cu soarele. 2 ore dimineata si 2 dupa masa sunt suficiente.

mira
| mira a răspuns:

Adreseaza-te totusi medicului de familie.Vei primi si sfaturi de protejare.

| Veverita a răspuns:

Nu are absolut nimic.eu cand am avut acum 2 ani dupa o saptamana am iesit din casa si era si iarna ca aveam teza ...asa ca stai lin.si eu facusem si febra a fost groazniccrying

| lora3u a răspuns:

La radiatiile din perioada asta, eu as fugi de mare ca de dracu!winking mai ales tu ca ai avut varicela, e foarte riscant ...parerea mea big grin

| iriss99 a răspuns:

Buna Rox! N