| Aly359 a întrebat:

La mine la scoala in clasa am avut deja 3 cazuri de varicela iar azi la 2 fete le-a aparut bube la scoala si le mancau dar nu au plecat acasa. Eu nu am facut varicela ( decat o forma usoara care a durat 3 zile ). Acasa am descoperit ca am niste bubite mici pe spate si piept. dar nu ma mananca. mentionez ca am intrat in contact cu una dintre fete ( a stat lanaga mine nu am atins-o sau ceva ). E posibil sa fi luat varicela?

1 răspuns:
| CrissTinutza_5207 a răspuns:

Este foarte posibil sa fi luat si tu. Virusul se transmite prin aer, prin stranut sau tuse, de la persoana bolnava. Ar fi bine sa o intrebi si pe mama ta si sa mergeti la medic. Succes!