| anonim_4396 a întrebat:

Hey! As vrea sa slabesc vreo 3-4 kg in 1-2 luni big grin. Am 14 ani, 1.70 m si 64 kg x_X. Mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sportul are rolul decisiv,dar un rol foarte important il are si alimentatia. Elimina din aceasta produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chipsurile,sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci,seminte, alune, migdale sau fistic.De asemenea,evita pe cat posibil prajelile din alimentatie(contin foarte multe kcal, datorita uleiului).Nu trebuie sa elimini complet painea din alimentatie, ci doar sa o consumi in cantitati corespunzatoare.In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea(lucrul acesta te va ajuta sa nu depasesti necesarul)si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte de masa va reduce pofta de mancare,iar consumata dupa masa,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii,nici prea mult, nici prea putin(astfel vei asigura organismului energia necesara).In rest, incearca sa alergi zilnic 20-30 de minute, cu viteza medie, cand nu faci atletism.Succes.

4 răspunsuri:
| Daviiiiiid a răspuns:

Hey! 3-4 kg. in 1-2 luni?! Poi mai bine incearca 5 kg in 2 saptamani.happy.O felie de paine pe zi (dimineata, sa fie paine neagra, prajita). fara mezeluri in astea 2 saptamani. apa minerala PLATA cat mai multa.si alergare pe banda cat si in aer liberhappy

| oOAndreeaOo a răspuns:

Buna! la varsta ta o dieta este periculoasa pentru ca iti poate deregla cresterea. cel mai bine poti incerca o dieta naturala si sanatoasa astfel: dimineata - cereale cu lapte / un sandwich; pranz - putina supa de legume si o salata de legume sau ceva usor; cina doar un iaurt sau o salata usoara( pana in ora 19) ai voie si o gustare ce consta in fructe proaspete! Atentie nu consuma fructe dupa masa, nu este indicat. Trebuie sa bei cel putin 2 l de lichide -apa plata sau ceai ( nu fructe, ci tei, macese, etc) Si sport e important asa ca nu trebuie sa fii sedentar. Cel mai important este o atitudine corecta, fara stres deoarece poate duce la efectul invers si anume ingrasarea. eu iti urez succes!

| razvan2212 a răspuns:

La 14 ani ce-ti trebuie sa slabesti? Eventual poti face sport, sa-ti antrenezi muschii, dar nu cred ca e nevoie sa slabesti.

| CookieMonsterOo a răspuns (pentru razvan2212):

Pai...eu oricum sunt la atletism la scoala si merg si la sala...dar fara niciun rezultat sad