| anonim_4396 a întrebat:

Hey buna am 12 ani si imi apar multe cosuri si am tenul gras cum sa scap de tenul gras si de cosuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Scumpo nu trebuie să faci nimic, este normal, ești la pubertate până la 15-16 ani tot să îți apară coșuri dacă începit de acum de mică cu creme vei strica tenul definitiv, cel mai bine și mai simplu este să folosești un săpun dermatologic de la farmacie pentru ten gras și să aplici tinctură de propolis cu un bețisor de ureche pe capul coșului. Eviți să te atungi pe față și ai rezolvat problema încet încet.

8 răspunsuri:
| paulpaul25 a răspuns:

E adevarat ca exista pe piata o multime de solutii "minune", dupa cum ai vazut ai mai jos recomandari precum Zineryt. E adevarat ca e o solutie buna, indeparteaza cosurile dar le indeparteaza pentru moment. Cel mai bine e sa faci o vizita la dermatolog. Iti va putea determina cu exactitate problema, tipul de ten si astfel iti va putea recomanda ceva ce va functiona. Nu da banii pe toate prostiile de pe internet si de prin farmacii fara o recomandare. Exista foarte multe tratamente, printre cele mai eficiente sunt niste pastile, antibiotice pentru cosuri. Dar acestea trebuie sa iti fie recomandate. Pe langa antibiotice si alte solutii, exista tratamente faciale cu gheata si multe altele. Oricum pe primul loc sa fie vizita la dermatolog. Nimeni de aici nu site exact cu ce te confrunti asa ca nu vei primi "leacuri miraculoase si rapide".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Aplica pe fata o masca cu miere o data sau de doua ori pe saptamana. Mierea de albine are proprietati antibacteriene, astfel incat este excelenta pentru dezinfectarea si vindecarea petelor rosii minore. In plus, mai are o mare calitate: actioneaza cu delicatete asupra pielii sensibile.
Pentru ten gras, rosiile sunt recomandate pentru tenul gras datorita actiunii lor de curatire si eliminare a punctelor negre. Se pot folosi tamponand fata cu rosii proaspete.
Te pup!

| Mwha a răspuns:

Exista creme speciale. Cumara-le din farmacii.
P.S. Se numesc creme de/pentru cosuri. O sa stie la farmacie ce sa-ti dea.

2. Pentru tenul gras poti incerca o crema facuta in casa sau poti cumpara una de pe net / din farmacii / din magazine / din supermarket-uri.
Succes!

| Nicoleta12345 a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu, de fapt o aveam, de cand ma dau cu "Zineryt" Nici cosuri nu mai ai si nici tenul gras. Ai putea sa incerci, este bun big grin Si nici scump nu e :*!
Sper ca te-am ajutat big grin!

| Azµre a răspuns (pentru Nicoleta12345):

Zineryt-ul nu dă randament la toată lumea, pe lânga asta poate provoca și reacții alergice dacă nu e potrivit pentru tenul ei.
Ar fi bine să vadă un medic înainte de toate.

| Nicoleta12345 a răspuns:

Si app din cate am auzit eu nu este bine sa spargi cosurile deoarece o sa iti apara cat mai multe si ca o sa iti ramana semne si urme pe ten happy! Bine ca conteaza tenul, nu la fiecare e la fel. Sper ca te-am ajutat!

| IulianaIrina a răspuns:

Buna! Poti incerca si remedii naturiste care te pot ajuta foarte mult in problema cu cosurile si tenul gras:
Aplicati la nivelul fetei un amestec de ½ lingurita de lime si ½ lingurita de suc de castravete cu 30 de minute inainte de a face baie.
Amestecati 3-4 linguri de lapte, 2 linguri de faina de migdale si 1 lingura de coaja de lamaie, rasa. Folositi acest remediu pentru exfolierea tenului. Alte remedii eficiente in acest sens sunt amestecul de faina de migdale cu miere de albine sau faina de ovaz si aloe vera.
Aplicati la nivelul fetei un amestec de argila si 1 lingura de iaurt.
Aplicati la nivelul fetei un amestec de lemn de santal macinat si cateva picaturi de apa de trandafir.
Aplicati la nivelul fetei masti de fata naturale pe baza de argila.
Lista poate continua si te mai poti informa aici:http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-ten-gras
Multa sanatate si sper sa te ajute!

| Octavia0103 a răspuns:

Spala-te cu sapunul Dove Pure&Sensitive, este foarte bun si aplica o crema dermatocosmetica gen Avene, Uriage, etc, tipica tenului tau. Nu uita de exfolierea de 2 ori/sapt.