| Maddi a întrebat:

Hey! Eu port ochelari de 4 ani si nu ii mai suport.Ma simt super complexata siurata din cauza lor.Eu vreau sa imi pun lentile, dar mama nu prea pare de acord si zice ca trebuie sa vedem ce zice doctorul. Voi ce ziceti? Ochelari sau lentile? Apropo, aveti idee cat ar costa solutia aia in care trebuie tinute?
P. S.: Am 12 ani happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pana la 18 ani nu poti folosi lentile fiindca ochiul creste si ar trebui sa mergi la oftalmolog pentru a le schimba la 4-6 saptamani (ceea ce costa enorm de mult).

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, ochiul creste. Uita-te la un nou-nascut si la un adult. Globul lor ocular are aceeasi dimensiune?

| Nicoleta a răspuns:

Nu o sa intalnesti niciodata un doctor care sa recomande lentilele.
La 12 ani nu garantez ca doctorul ti le va recomanda.
Eu am 17 ani si doctorul tot nu a fost de acord a port permanent lentile.
Nu vreau sa te descurajez, dar nu cred ca ai mari sanse sa renunti de tot la ochelari in favoarea lentilelor.
Pretul solutiei variaza de la o firma la alta si in functie de durata de utilizare. Pot fi solutii care sunt valabile 1 luna, 3 luni sau 6 luni de la deschidere.
Eu am dat 75 lei pe una care e valabila 6 luni, dar pot fi si mai ieftine si mai scumpe.
Lentilele costa de la un milion in sus cutia( una pentru un ochi si una pentru altul). Cu cat vrei lentile pe o perioada mai lunga, cu atat pretul creste.
Spre exemplu eu am dat 250 lei pe o cutie de lentile pe 3 luni de zile de purtare zilnica.Eu nu le-am purtat zilnic, deci le pot utiliza mul tmai mult.
Si lentilele variaza: exista lentile de unica folosinta, care sunt valabile o singura purtare, sunt lentile care sunt valabile 30 de purtari ( cu inlocuire la o luna) sau anuale.

| SweetLikeaLemon a răspuns:

@Brigaela: ochiul creste? rolling on the floor poate dioptria, ca ochiul in niciun cazwinking normal ca poti sa porti lentile de contact, insa trebuie sa ai grija cu ele si depinde si de dioptrie, nu stiu exact dar trebuie sa ai pana la o anumita dioptrie ca sa poti purta lentile, daca nu, ramai tot la ochelari. Daca ti se pare ca nu iti sta bine cu ochelarii pe care ii ai, schimba-le ramele cu unele care sa te avantajeze si sa te faca sa pari ca arati altfel tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea, si lentile si ochelari, alternativ. singura problema este controlul oftalmologic, trebuie neaparat sa-l faci ca sa stii de ce ai nevoie. se pot achizitiona online de la www.drlentila.ro iar solutia nu este o problema, costa cel mult 60 lei, exista si flacoane mai mici cu 26 lei