| anonim_4396 a întrebat:

Hey! In transportul public, racim din cauza curentului ori a microbilor adunati in transport?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din cauza microbilor si a virusilor, nu din cauza curentului!

| cristimihailov a răspuns:

De fapt in general racesti datorita faptului ca alte persoane contagioase sunt cu tine si apoi, nu datorita curentului ci pentru ca te incalzesti tare si cand iesi afara ieso transpurat. Si astfel racesti...

Curentul din autobuz nu participa la aceasta raceala decat in masura in care muta germenii.

| ALGator a răspuns:

In sezonul rece lumea se aglomerează mai mult în interior (inclusiv mijloace de transport) incit se contaminează.
Răceala e produsă de virus iar frigul are doar această influenta indirectă.

| nirocino a răspuns:

Si una si alta, din pacate.

| Jecs_Dave_1998 a răspuns (pentru nirocino):

Curentul doar slabeste sistemul imunitar si poate sa afecteze nervii, dar nu racesti practic din cauza curentului

| Softe a răspuns:

Datorita numarului mare de persoane aflat intr-un transport public foarte multi microbi isi fac aparitia, imagineaza.ti daca stranuta unu ssu tuseste cate milioane de microbi se elibereaza intr-un microbus, pe vremea asta nu prea trebuie sa circuli intr-un transport public, iar daca nu este aerisit este moarte curata.

| pufosicaa a răspuns:

Amandoua. E si normal pentru ca oamenii tusesc si nu tin mana la gura sau alt cv... N-ai csf Peste tot sunt microbi. Sunt 100%100 Microbi la transporturi publice si n-ai cum sa te feresti de acestea doar purtand o masa de doctor dar lumea te-ar lua in ras. iar despre curent acum depinde fiindca daca stai la un geam deschis normal ca o sa fie curent si daca vezi ca e inchis ai 50%100 sanse sa fie putin deschis si sa fie curent! Sper ca te-am ajutat!

| Chis_Horia_1999 a răspuns:

B