| AndreeAnDrEyUtZa a întrebat:

Hey, ma puteti ajuta? Am 18 ani, 1.70 si 65 de kg. Vreau sa slabesc 10 kg insa nu ma pot abtine de la mancare prea mult. Mananc numai la mic dejun si pranz, insa nu respect timpul pentru gustari, spre exemplu la pranz: mananc o salata, sau o mancare gatita si la scurt timp mananc fructe ceea ce nu e bine, pentru ca nu apuca sa se digere mancarea. Imi plac mult fructele insa nu pot manca prea multe deoarece si ele contin zahar si ingrasa in cantitati mari.Voi ce parere aveti? Faceti aceleasi greseli ca mine? Dati-mi macar niste idei, solutii sa slabesc mai usor. Sport nu pot sa fac, am programul incarcat, doar in weekend ma plimb cu bicicleta cate 4 ore.E destul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 61, 7 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 3-4 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 4 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

| alexandra19961996 a răspuns:

Din cate am auzit dieta ducan este foarte buna. sau incerca produsele de la herbalife cica si alea sunt ok. daca nu merge nici asa zi-i mai tale sa nu mai gateasca vreo 3 luni decat pentru ea si tatal tau laughing

| AndreeAnDrEyUtZa explică (pentru alexandra19961996):

Am incercat produsele Herbalife si dupa parerea mea sunt o risipa de bani. Nu dau rezultate spectaculoase. Iar parintii mei sunt despartiti, eu stau cu tata in casa si eu gatesc.

| alexandra19961996 a răspuns (pentru AndreeAnDrEyUtZa):

Incearca atunci dieta ducan. mama a incercat-o si slabise 3 kg dar dupa au inceput sarbatorile si s-a lasat.

| AndreeAnDrEyUtZa explică (pentru alexandra19961996):

Pai si vezi rezultate rapide? Sau in cat timp a slabit mama ta 3 kg?

| Alexaandreea a răspuns:

Buna! Eu vreau sa-ti recomand cu toata increderea DIETA RINA, este foarte permisiva, eficienta si usor de tinut! Imi permit sa ti-o recomand pentru ca in cazul meu chiar a functionat si am slabit mult!