| Dii23 a întrebat:

Hey, primesti fundita! daca imi spui in ce loc se face vaccinul diftero-tetanic? [ma refer la corp : mana, picior? unde? ]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lady2in4black a răspuns:

Se recomanda pe cale strict intramusculara în regiunea deltoidiană sau în regiunea superioară latero-externă a coapsei la întâlnirea treimii superioare cu treimea mijlocie, la 3 cm în afara liniei mediane. Adica se poate face si in mana si in zona coapsei ( in picior )

2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Se administreaza intramuscular, la nivelul coapsei.
http://www.i-medic.ro/......-vaccinare

| RomulusMilea a răspuns:

Salut,

Se face intramuscular, adică în muşchii piciorului, din zona dorsală, adică ce mai tura-vura, în funduleţul copilului.