| Obsolete a întrebat:

Hey salutare acum 1 zi mi-am rupt mana si am aflat de la colegi ca ei cand si-au rupt mana le-a pus doctorul mana la "loc" mie tpti ce mi s-a facut a fost o radiografie si mi s-a spus ca e o fractura mica pe osul radius si apoi mi s-a pus mana in ghips acum sunt curios de ce nu am patit si eu ca colegii mei. Poate sa imi spuna cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Pentru că prietenii tău au avut o luxație... tu ai o fractură.

| suMRed34 a răspuns:

Este diferenta intre factura si ruptura.La ruptura trebuie "tras" la loc membrul pentru ca in momentul pozitionarii gipsului, osul sa se poata reface cat mai corect, pe cand la fractura nu trebuie bruscat absolut deloc pentru ca altfel se poate agrava.