| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Tata are probleme cu spatele si mie tare frica sa nu fie in scaun cu rotile... El imi zice ca are Hernie de disc imi puteti spune ce e aia. Va rog sunt tare panicat.

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| giony54 a răspuns:

Sa mearga la doctor si sa se opereze, nu este periculos daca doctorul este bun si nu paralizeaza decat daca nu face operatia.

| einenebun23 a răspuns:

Daca e hernie de disc se poate remedia si nu va fi cazul sa ajunga in scaun. In cel mai rau caz trebuie sa faca o interventie chirurgicala si sa aiba grija sa nu ridice greutati o perioada sau depinde poate chiar tot restul vietii.

| rabbit2014 a răspuns:

Stai linistita, si tata a avut acum un an, trebuie doar operat si dupa aceea sa stai un timp fara sa faca efort, dra se poate trata si fara interventie chirurgicala...un consult la medic cat mai rapid..nu te speria, foarte multa lume are

| mircea22b a răspuns:

O operatie o sa o "cheme" pe urmatoarea. Trebuie facute exercitii in mod regulat pentru ca musculatura sa preia o parte din greutatea de pe coloana.