| Veronica_Marcu_1976 a întrebat:

am 11 ani, 1.46 si 47 de kg... cu toate astea am o burta mare si niste picioare nu prea slabe, vreau foarte mult sa slabesc si sa am 38 de kg,am incercat diete,tot felul,nu merge, ma si gandesc sa raman cu aceasta greutate pana voi fi in clasa a 6 7 poate mai cresc(sunt in clasa a 4 acum)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Dragoselgwns a răspuns:

Tu in fiecare zi arzi o anumita energie, trebuie sa arzi mai multa energie decat mananci. Fara un sport este mai greu (bicicleta, alergat, fotbal ). Trebuie sa practici un sport zilnic ca sa arzi mai mult, sa limitezi mancarea, si sa mananci doar cand iti este foame. Probabil ca ai avut pofta de dulce de fast food chiar si cand nu iti era foame. Poti dezvolta o dependenta pentru mancarea asta pentru ca te face sa te simti prea bine si nu este sanatos pentru ca atunci cand esti suparat sau trist iti vine pofta de dulce chiar daca nu iti este foame. Obezitatea vine foarte des din mancatul fara sa iti foame ( dependenta de mancare ), mai rar din cauze medicale. Sport, mancat mai putin si abtinere la pofte si ai sa vezi peste 2 saptamani ca o ai rezultate. Cu cat incepi mai repede cu atat mai bine. Bafta