| Bianca_Cancel_2001 a întrebat:

Am o problema, in ianuarie trebuie sa imi scot 3 masele, de plombat vreo 2, un dinte fisurat etc. Nu am mai fost la dentist de la 8 ani si mor de frica! Nu am fost pentru ca nu a fost posibilitate financiara.
Va rog ajutati.ma cu un sfat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

In medicina principiul de baza este sa nu faci mai rau si sa eviti sa provoci durere. Nimic din medicina moderna nu provoaca o durere de nesuportat, deci nimic de care sa-ti fie frica. Totul se face sub anestezie iar anestezia nu doare mai mult decat daca te ciupesti cu unghiile. Ma gandesc ca de durere ti-e frica... Stai linistita, ca si eu am fost la fel cand am mers la dentist prima data, dar dupa ce am vazut cum e am scapat de frica. Nu ezita sa-i spui dentistului ca ti-e frica si nu ai mai fost pana acum la dentist decat cand erai mica. O sa stie cum sa te trateze in asa fel incat sa mai scapi de frica. Si daca chiar o sa fie nevoie, exista anestezie si pentru anestezie. Inainte de injectie te poate da cu un spray cu lidocaina care amorteste putin zona in care o sa te intepe.
Du-te fara griji, o sa vezi ce bine o sa te simti dupa ce termini cu dentistul si ai o dantura perfecta.
Multa sanatate.

1 răspuns: