| Andreeamariagina a întrebat:

Hey TPU,as vrea sa știu dacă sunt bune ceaiurile de slăbit, ma confrunt cu o problema de ff mult,am făcut și sala și tot nu reușesc sa slăbesc,am stat si nemancata,mâncam o data pe zi si puțin si tot degeaba, ma îngrășăm tot mai rău. Nu știu ce sa mai fac sa slăbesc, deoarece la burta ma îngraș ff mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, ceaiurile de slabit nu sunt bune pentru toti, ca nu ajuta la nimic daca manaci mult si bei 3 litri de ceai.

Nimeni pe lumea asta nu se ingrasa cu aer, asta este foarte clar si adevarat!

Din pacate, nemancand toata ziua dar mancand seara cat 3 portii, ajungi sa te ingrasi, fiindca in final mananci mai mult decat este normal.
Pana nu vei realiza singura ca mananci foarte mult, nu vei putea slabi, fiindca cu mancare putin si dieta, nu se ingrasa nimeni, dimpotriva, slabesti rapid.

Intra pe un program de calculat caloriile si manaca numai 300-400 calorii la fiecare masa dar nu mai mult de 3 mese pe zi.

Painea, pastele fainoase, cerealele, dulciurile, sucurile, berea si alcoolul sunt interzise si daca esti sincer cu tine insati, vei slabi vazand cu ochii, chiar din prima saptamana.

| relian a răspuns:

Mincai odata pe zi, dar problema este cit bagai in tine? Poti minca odata pe zi cit 7 mese, apoi te astepti sa slabesti?
Sala si ceiuri si ce mai spui nu te ajuta cu nimic.Sa faci efort, aia este munca laughing deci maninca putin, dar putin nu odata pe zi cit de 3 ori.
Deci tu nu faci efort mai deloc, dar consumi f multa mincare.ATENTIER,mincare inseamna tot ce bagi in gura ok? Mincare nu inseamna mincare gatita, sau 3 mese pe zi. Mincare inseamna orice bagi in gura si ajunge in stomac,indiferent ce este,iarba daca e tot mincare este, salata verde, orice o numim mincare.
Poti sa stai in pat si sa slabesti, asta garantat, doar trebuie sa maninci f putin spre deloc, aia e tot.
Dar banui ca nu te poti abtine.In cazul asta ar trebuie la cit bagi in tine sa faci eforturi de alea grele,gen sclav laughing efort care ar consuma ce tu bagi in stomac.

Ce am zis aici este din experienta,deci stai in part si poti fi trasa prin inel,bine nu prin inelele de la butoi laughing ori poti sa fii si asa daca continui in ritmul asta sa maninci.

Singurul lucru care te ingrasa este mincarea,cai sanatoasa, cai nesatoasa nu conteaza, orice bagi in gura si e prea mult se va depune, cam asta e ideea, simplu.

Vad unia tot bat gardurile ca trebuie sa maninci, asa i-a zis lui nutritionistu lu peste prajit.Pai ala cum sai ia banii? Daca iar fi zis stai in pat si nu minca ce bani sai ia laughing la pus sa mearga 20 km si sa manince portii micute,auzi si tu,nemincatu este o prostie laughing la pus si la munca,sa faca portii sa le manince probabil la anumite ore etc,ce naivi mai sunt unia.

Deci te ingrasi de la mincare, restul is povesti, nu te ingrasi de la apa si nici de la aer.
Treb sa existe un echilibru intre cit bagi in tine si ce scoti din tine, asta sa ramai unde esti acu.
Daca vrei sa fii mai slaba, atunci va trebuie mai mult sa scoti din tine decat bagi, asta usurel si in ceva timp.
Sala este pierdere de timp si bani irositi.La sala merg aia care deja sunt acolo unde trebuie sa fie, merg la sala sa isi mentina musculatura in forma, in conditii cit mai bune sa zicem asa.
deci sala nu e ceva gen sperietoare de ciori laughing gata ma duc la sala fuge grasimea de pe mine, se topeste numa cand aude ca merg la sala laughing.
La sala merg aia slabi, aia cara arata bine.Astia grasunei n-ar trebuie sa mearga undeva la inchisoare laughing sau undeva unde mincare este putina spre deloc.Un loc bun ar fi Coreea de nord laughing acolo de mergi sigur vei slabi.

| Dismally a răspuns:

Nu, doar alimentatia si sportul te pot ajuta sa slabesti. Degeaba mananci o data pe zi daca mananci ce nu trebuie...

| haileewatson a răspuns:

Nu exista ceaiuri de slabit si nu ajuta la nimic. Slabitul se face prin miscare si deficit caloric (cu mancare sanatoasa bineinteles). Daca te infometezi nu vei slabi niciodata, corpul tau are nevoie de mancare ca sa functioneze. Daca nu mananci sau mananci doar o data pe zi, corpul tau intra in survival mode pentru ca nu stie cand va primi urmatoarea masa, si depune tot ce mananci. De asemenea poti dezvolta si eating disorders sau probleme endocrine.

Oricum iti recomand sa-ti iei un antrenor personal, te va ajuta foarte mult.

| MorcovMajestic a răspuns:

Eu am slabit 20 de kg mergand pe jos si mancand ce a vrut sufletul meu doar ca din 3 in 3 ore portii fixe cum mi-a scris medicul nutritionist.
Nemancatul e o prostie

| Andreeamariagina explică (pentru MorcovMajestic):

Degeaba,și mult și puțin, și porție fixa, degeaba, ma tot stresez etc și ma îngraș și mai rău și din aceasta cauza

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Andreeamariagina):

Fa analize poate corpul tau se ingrasa de la ceva intolerante

| Yparisa a răspuns:

Nu sunt bune. Normal că nu slăbești daca nu știi ce să mănânci. Învață nutriție sau plătește pe cineva să îți facă un plan alimentar.

| luminitzamaria2008 a răspuns:

Incearca cafea cu lamaie, ar trebui sa ajute

| Bazzed a răspuns (pentru luminitzamaria2008):

Ajuta dacă vrei sa te constipi, poate, dar lămâia nu a ajutat niciodată la slăbit, stoarce orice alt fruct în apa sau cafea și spune ca ajuta la slăbit și toți vor spune ca ești dus cu capu', pune lămâie în apa "Ah, sigur trebuie sa meargă" -_-

| Karland a răspuns:

Heyy! Si eu m-am confruntat cu greutate in plus, insa am gasit un site cu smoothie-uri care m-a ajutat sa slabesc in aproximativ 20 de zile 5.7kg. Si nu am simtit niciodata sentimentul de infometare sau ca nu am mancat destul. Sunt foarte satioase aceste bauturi, foarte sanatoase si extrem de usor de facut, din punctul meu de vedere.

https://bit.ly/3bNqNOL acesta este site ul.
Sper sa te ajute la fel de mult cum m- a ajutat si pe mine!

| Alexxs20061 a răspuns:

Sincer, din propria experienta ceaiurile de slăbit nu fac minuni.
Cele naturiste pot avea cel mult un efect laxativ, de care dacă abuzezi poate deveni dăunător sau un efect de drenaj, mai exact te ajuta sa elimini apa în exces din corp, pe care corpul poate nu o elimina singur.
Cel mai să zicem ușor mod de a slabi este un deficit caloric, ajutat de un program de antrenament (cât poți, care un pic în fiecare zi ca să poți evolua la ma mult) și un psihic sănătos, care sa te împingă sa faci mai mult.
Și eu am rămas frustrat când vedeam ca dupa diete interminabile sau antrenamente care mă storceau de vlagă pierdeam mega puțin, dar don't worry, la început pierzi kilograme multe în raport cu noua dietă și noi seturi de antrenamente dupa care, corpul se "obișnuiește" cumva cu noul stil și pierde mai puține kilograme/grame odată. Dar nu te teme, cu perseverenta și voință vei reuși! Îți țin pumnii și sper sa iti atingi orice goal pe care îl ai!
Also: nu da banii pe un trainer mega overpriced, informează-te cum sa combini exercițiile și caută-le pe net, e mult mai budget friendly
Sper ca te-am ajutat cu niște informații utile!❤️

| Alexxs20061 a răspuns (pentru Alexxs20061):

Scuză te rog posibilele greșeli gramaticale?