| Pisicutza1418 a întrebat:

Chiar am nevoie de ajutor. Am 14 ani si de 2 luni sunt FOARTE racita! Adica acum 2 luni si ceva am facut o laringita banala, dar nu m-am tratat. Am mers la matusa mea(care nu este medical meu de familie, dar tot medic de familie este si ea doar ca nu pediatru) si mi-a spus ca am laringita si ca nu e grav si ca imi va trece daca pun sare pe piept, beau lichide etc, oricum fara medicamente. Am mers dupa 4 zile la dna doctor a mea de familie pentru ca nu-mi ceda tusea si mi-a spus ca-s racita, dar usor si ca pot merge la scoala si mi-a dat Zinat de 500g. Dupa aprox. 2 saptamani tot nu mi-a trecut tusea si m-am dus din nou la ea. Mi-a dat Augumentin de 750g si mi-a spus ca am un inceput de pneumonie. Dupa o saptamana iar m-am dus la ea pentru ca nu-mi ceda absolut deloc tusea. M-a trimis la pneumolog. El mi-a dat derivat de hidrocortizon injectabil, Singulair 10 zile si sa-mi fac analize. Cand m-am dus la asistenta matusii mele sa-mi faca injectiile mi-a spus matusa mea ca este foarte periculos acel hidrocortizon si ca sa fac dexametazona o data pe zi. Am facut aproximativ 5 zile si mi-a trecut tusea. Dar m-am intors in colectivitate. Nu imi era rau, dar ma trezeam dimineata cu o oarecare durere in piept. Nu mi-am facut nici analizele pentru ca am vazut ca nu imi este rau si sunt si foarte fricoasa, mi-e foarte frica de ace. Plus ca atunci cand mi le-a recomandat era ziua mea si am zis ca nu ma intep de atatea ori chiar de ziua mea. Acum, dupa vreo luna mi-a reaparut tusea. Am stat 2 zile si m-am dus la medical de familie si mi-a dat pentru 7 zile un antibiotic destul de slab si mi-a spus ca am pneumonie... Acum dupa 5 zile de tratament nu mi-a cedat deloc tusea si se aude si in plamani exact ca acum 5 zile. Nu stiu ce sa mai fac! Mi-e frica ca daca ma duc iar la medical de familie ma va trimite din nou la pneumolog si Acela imi va da din nou injectii si chiar nu mai pot! Am inceput de 4 zile sa iau si Singulair, din nou. Sunt disperata! Orice sfat imi este de folos. Chiar numai pot. Ciudat este ca nu imi este rau absolut deloc, doar ca tusesc. Am mai avut si inainte antecedente de genul, adica pneumonii, dar am facut o cura de imunizare si nu am mai facut. Va rog sa ma ajutati. Multumesc mult ca m-ati ascultat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| zahy a răspuns:

Poti refuza tratamentu cu injecti si este obligat sa aplice alt tratament.

bea si tu ceai la greu. ia sirop te sfatuieste si farmacistu ce produse poti lua.

my blog
http://dezvolta-gandirea.blogspot.it/p/creier-si-putere.html

| Pisicutza1418 explică (pentru zahy):

Nu prea pot sa-l refuz, pentru ca doar doctoral acela si inca unul din oras pot prescrie Singulair. Doctorita de familie daca afla ca fac ''fite'' si ca ma cert cu doctorii nu-mi mai da nicio trimitere si-mi spune sa ma duc la urgenta... Sunt disperata... Daca nu m-a putut ajuta un medic pneumolog, cum ma va putea ajuta un farmacist?

| zahy a răspuns (pentru Pisicutza1418):

E dreptu pacientului sa refuze injectile, ii poti da injudecata daca se poate demonstra ca nu e neaparata nevoie de injecti. dar am inteles ca na e un orasel mic si... cum a zis lupas sirop de muguri. acum 1 an am citit desppre acest sirop si cica face minuni

| Pisicutza1418 explică (pentru zahy):

Ok, am sa incerc.....Imi este foarte frica sa nu fac astm bronsic, mai ales ca am mai avut antecedente...

| Lupas_Sergiu_1993 a răspuns:

Ai putea sa iei sirop din muguri de pin si tinctura de propolis cu miere de tei