| Girly97 a întrebat:

O colegă de muncă este foarte răcită de câteva zile și tușește constant. Îmi aduc aminte că am avut și eu probleme cu tusea în copilărie dar cazul meu a fost cam dificil. Aveam 12 ani și eram în clasa 5-a când a început să mă sâcâie tusea. Primul lucru pe care l-am făcut a fost să merg cu mama la medicul de familie. Nu îmi aduc aminte ce medicamente mi-au fost date dar țin minte că medicul de familie considera că tusea mea era seacă. La acea vreme niciunul din membrii familiei mele nu putea face diferența dintre o tuse seacă și una productivă. Au trecut vreo două săptămâni până să observ că tusea nu s-a ameliorat deloc și am fost din nou la medicul de familie care a decis să îmi dea alte medicamente pentru tuse seacă. Tusea s-a înrăutățit între timp și am început să mă trezesc noaptea din cauza ei. Au fost apoi mai multe nopți în care nu puteam dormi aproape deloc pentru că nu mă puteam opri din tușit. La școală doi profesori s-au supărat pe mine că deranjez de câteva săptămâni orele cu tusea mea și chiar m-au dat afară din cauza aceasta. Au fost zile în care îmi tot rugam mama să facă ceva dar nu știa ce să mai facă. La vârsta pe care o aveam atunci (12 ani) începeam sincer să cred că nu se va mai termina niciodată calvarul acesta. Apoi mama a decis să spună unui farmacist local problema cu care mă confrunt de aproape 3 luni (da, 3 luni!) și a fost șocat că am suferit atâtea luni fără ca nimeni să facă ceva. Mi-a recomandat Fluimucil pliculețe pentru tuse productivă și după doar 4-5 zile tusea mea a dispărut complet! După aproximativ 2 zile am început să mă simt mai bine și să tușesc din ce în ce mai rar. Aparent cel mai probabil tusea mea era productivă și medicamentele pentru tuse seacă care mi-au tot fost date nu m-au ajutat deloc ci doar mi-au înrăutățit tusea. De ce considerați că am trecut prin toate acestea deși nici eu nici mama nu aveam vreo vină iar eu la cât tușeam nu căutam decât o soluție și nu mai suportam la școală să mă certe profesorii să le deranjez orele cu tusea ca și cum era dorința mea nu doar să deranjez orele dar și să nu pot dormi noaptea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Recomanda-i colegii tale sa mearga la medicul de familie de inceput, majoritatea isi trateaza singuri raceala, dar intervine intrebarea: raceala ta e gripa sau gripa ta e raceala?
Pe langa asta tusea de care ne-ai zis ca o aveai in copilariei la majoritatea adultilor poate fi de la cu totul si cu totul alta cauza, unii au tusea fumatorului, la altii a ramas ca o sechela post-covid, altii au probleme la plamani, unii chiar TBC s-a.m.d
Tusea este un simptom in sine dar afectiunile pot fi multiple.

| Girly97 explică (pentru Simpatic):

Asa este, colega mea este fumatoare insa eu am ramas nefumatoare si la varsta de 26 ani.

| Simpatic a răspuns (pentru Girly97):

Bine faci!

| dullcat a răspuns:

Spune-i si tu colegei tale sa mearga la medic, ca sa nu pateasca ca tine. Vina era ca ai suportat asa 3 luni, iar mama ta nu si-a pus semne majore de intrebare in privinta medicului la care ti fost.O regula de bun simt pe care romanii nu o inteleg este sa stai acasa cand esti racit, nu sa dai si la colegii de la scoala, de la munca etc.

| Girly97 explică (pentru dullcat):

I-am sugerat deja si chiar i-am povestit ce am patit. Dar sincer vorbind aveam 12 ani atunci, ce puteam eu sa fac? Nu puteam decat sa o sacai pe mama cu tusea mea care nu se oprea ca sa faca ceva...

| gabicoo a răspuns:

Te plictiseai și ce ți-ai zis: Hai să plictisesc și pe alții. Dacă nu ai ce face ieși la o plimbare în parc. Weekendul acesta va fi o vreme excepțională.

| Girly97 explică (pentru gabicoo):

Eu doar mi-am povestit o experienta! Daca nu va convine povestirea mai bine nu comentati!

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Întrebarea pare mai mult retorică, dar povestea ta m-a pus pe gânduri.
Mă face să realizez câte probleme s-ar putea rezolva atât de ușor dacă ar exista mai multă informare și interes.
Tu nu ai avut nicio vină.

| Girly97 explică (pentru CuStimaSiRespect):

În sfârșit cineva îmi dă dreptate! Asta mi-a fost viața vreo 3 luni la vârsta de 12 ani!