| anonim_4396 a întrebat:

dau funda, am o mare problema, tin sa precizez ca sunt baiat. Eu am avut sampon pentru par gras, totul a fost relativ ok, numai ca trebuia sa ma spal in fiecare zi, acum, mama din greseala mi-a luat pentru par normal, asa ca dupa ce ma usuc imi sta in toate directiile si te sperii de mine ( inainte nu imi statea asa)ma simt oribil, si a doua zi cand ma trezezsc e DEZGUSTATOR, e plin de matreata si unsuros, si nici nu sta cum vreau eu, si daca bag mana in el sare kilu' de matreata si se vede unsoarea si mai bine si pe langa, se mai face si creasta dintr-o simpla mana, practic se ingusteaza pana cand ajunge creasta de cocos. Ce ai pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Sunnyツ a răspuns:

Oțet de mere. (costă cam 3 lei juma' de l la Profi) Amestecă într-o cană cu apă vreo 4-5 linguri de oțet de MERE ( nu pentru salată) Pune-o pe păr înainte sa faci baie pe cap cu o oră. Aplică șampon de 2 ori. Prima dată iți masezi bine capul cu șampon, clătești, iar a doua oară lasă șamponul în cap pentru 5 minute apoi clătește. NU te spăla pe cap mai mult de 3 ori pe săptămână. ( sau pur si simplu te razi in cap)

| Kandia15 a răspuns:

Cumpara-ti Head&Shoulders si spala-te de 1-2 ori pe saptamana. nu te spala in fiecare zi! si aplica inainte sa intrii sa te speli miere pe par. Sau pune miere in sampon. La mine functioneaza, sa pui destul de multa

| anonim_4396 explică (pentru Kandia15):

Daca nu ma spal in fiecare zi nu ca arata oribil, dar e si dezgustator

| anonim_4396 explică (pentru Kandia15):

Head&shoulders e si asta, numa' ca e de par normal, si ala tot H&S era, numai ca era de par gras, ma enerveaza ca il spal in fiecare zi... si cu ala de par gras tot in fiecare zi trebuia, ca tot se ingrasa. tind sa cred ca am o problema.

| AlbinoCornSnake a răspuns:

Sa te duci la magazin, sa iti cumperi un sampon de par gras. (recomand syoss, ala in sticla turcoaz metalic pentru par gras si matreata) Incerca intr-o saptamana in care nu trebuie sa iesi din casa sa nu te speli deloc pe cap (o sa fie oribil) si dupa o sa il poti spala odata la 2 zile.

| anonim_4396 explică (pentru AlbinoCornSnake):

N-am cand sa ies ca e scoala... si cu asta ce fac? nu ma indur sa dau banii degeaba.