| PussyMew a întrebat:

Hey tpu...de aproape un an am niste scurgeri transparente si de curand a fost si una mai galbuie cu un miros usor de otet.Trebuie sa imi vina ciclu? Cine are experienta sa imi spuna si mie cum e prima oara, cat iti ia sa te obisnuiesti, unde v-a venit prima oara, la ce varsta....etc.Mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AiEnmaYuuki a răspuns:

Adevarul e ca nu stie nimeni cand ii va veni.Se intampla fara sa ne dam seama, dintr-odata.Eu am avut scurgeri timp de 2 ani inainte sa-mi vina, dar fiecare organism e diferit.Mie prima oara mi-a venit acasa, si aveam aproape 12 ani.Sigur si tie iti va veni in curand, sau oricum, se apropie sa soseasca.Prima oara nu e asa de rau ca urmatoarele dati.Pe mine prima oara nu m-a durut nimic, dar dupa am avut dureri cumplite(dureri de burta, de spate, obisnuitele dureri menstruale cu care mi-a luat un timp sa ma obisnuiesc), si tot asa.O luna ma durea, alta nu.Stai linistita, te vei obisnui repede.Si pentru orice eventualitate poarta un tampon cu tine mereu.Nu se stie cand si unde va aparea, dar trebuie sa fi pregatita.

| Panda10213 a răspuns:

Pai acel lichid alb galbui este un semn ca iti va veni ciclul dar el are rol de a proteja zona pubiana de diferite infectii. Menstruatia s-ar putea sa iti vina la 12-13 ani dar la scoala va trebui sa ai un pachetel de tampoane ca sa fii pregatita ca s-ar putea sa iti vina la scoala.Hmmm la inceput e putin jenant dar pe urma te acomodezi. Funda?