| NotSoClassyX a întrebat:

De ceva timp incoace am o problema...Cand fac efort (nu neaparat un efort mare) pulsul incepe sa imi creasca (nimic iesit din comun pana aici), iar cand ma opresc din a face acel efort, inima imi bate mai tare si mai repede si o tine tot asa cateva minute, scazand treptat.In timpul acela inspir si expir mai rar, pentru a-mi atenua pulsul.Ce probleme as putea avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ivanhoe a răspuns:

Sunt convins ca nu vrei un raspuns de genul "du-te la un doctor!" Asta implica niste cheltuieli in plus ca... deh, asa-i la noi! Atata timp cat tu ai postat aici, inseamna ca esti un pic panicat/panicata (nu ai specificat sexul). Ai dat totusi cam putine detalii. Atunci cand faci un efort, am inteles, iti bate inima mai tare. Dar, simti ca te "sfarsesti" ca ai o lipsa de aer sau pur si simplu iti bate inima mai tare? Chiar daca nu-ti place sa mergi la doctor, ca asa e la noi, fa-o! Nu sunt eu in masura sa iti raspund, nu sunt medic! Ai grija de tine!
Parerea mea: daca vezi ca primul medic nu iti da tratamentul care te poate ajuta, incearca cu altul.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o revenire absolut normala a pulsului la valorile de repaus. Iar manevrele vagale de control al respiratiei sunt cunoscute ca scazand frecventa cardiaca (vei invata la biologie in clasa a 11-a despre nervul vag si efectele lui asupra activitatii cardiace).

| ivanhoe a răspuns:

Nu ai zis ce varsta ai. Si eu am probleme asemanatoare dar sper sa nu fie identice.Consulta totusi un medic, fa o radiografie la plamani. Mie mi-a gasit o fibroza pulmonara si e destul de grav.

| NotSoClassyX explică (pentru ivanhoe):

Scuza-ma, am uitat sa specific ca am 14 ani.

| NotSoClassyX explică (pentru ivanhoe):

Am fost azi-dimineata la doctor si am aflat ca am lipsa de calciu si magneziu.Mersi pentru raspunsuri, si apropo, vreau sa clarific faptul ca eu imi raream respiratia intentionat pentru a reveni ''in control''.

| ivanhoe a răspuns (pentru NotSoClassyX):

Sunt convins ca nu vrei un raspuns de genul "du-te la un doctor!" Asta implica niste cheltuieli in plus ca... deh, asa-i la noi! Atata timp cat tu ai postat aici, inseamna ca esti un pic panicat/panicata (nu ai specificat sexul). Ai dat totusi cam putine detalii. Atunci cand faci un efort, am inteles, iti bate inima mai tare. Dar, simti ca te "sfarsesti" ca ai o lipsa de aer sau pur si simplu iti bate inima mai tare? Chiar daca nu-ti place sa mergi la doctor, ca asa e la noi, fa-o! Nu sunt eu in masura sa iti raspund, nu sunt medic! Ai grija de tine!
Parerea mea: daca vezi ca primul medic nu iti da tratamentul care te poate ajuta, incearca cu altul.