| MaryaElena2979 a întrebat:

De dimineata m-am trezit cu o durere ingrozitoare de gat, am dureri cand mananc sau beau apa etc.Ce as putea face pentru a-mi vindeca aceste dureri?(am consumat medicamente speciale pentru durerile in gat si am evit bauturile reci si acidulate)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Da e bine ce ai facut dar ai nevoie de un consult medical pentru a primi tratamentul necesar.Fa-i o vizita medicului de familie si ai grija de sanatatea ta!

| DrA a răspuns:

Salutare.
In primul rand spune-mi... ai febra? ai si alte simptome (iti curge nasul, tusesti)? Ce medicamente ai luat pana acum?

| MaryaElena2979 explică (pentru DrA):

Nu am facut din prima zi febra...Dar joi si vineri am avut temperatura(37-38 grade).Am luat paracetamol, algocalmin dar am facut si o reactie alergica(nu am descoperit la ce) adica m-am trezit cu ochii umflati si mancarimi.Am avut dureri in gat(in fiecare zi am avut,fie pe partea stanga, fie pe partea dreapta, dureri simtite pana in urechi, si astazi manifest aceste dureri insa numai pe partea stanga, mentionez faptul ca urechea stanga ma doare foarte tare.

| DrA a răspuns (pentru MaryaElena2979):

Pentru ureche pot sa iti recomand Otocalm picaturi. Insa din punctul meu de vedere ar trebui sa mergi la un medic sa te vada, sa se uite putin in gatul tau. Ai grija ca aproape toate medicamentele pentru raceala si gripa contin paracetamol si pana nu aflii la ce esti alergica ar fi bine sa le eviti. Sfatul meu este sa mergi la medicul de familie cat mai rapid. Sanatate!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bănuiesc că mai ai şi alte simptome, în afară de durerea de gât : durere de cap, febră, nas înfundat ( sau îţi curge nasul )...

Pentru asta poţi încerca unul ( nu toate ) dintre următoarele remedii/medicamente :
* Coldrex MaxGrip ( plicuri ) - le dizolvi în apă fierbinte şi bei unul la 4-6 ore ( îl bei cât de fierbinte rezişti ) - vezi Prospectul.
* Coldrex HotRem - aceeaşi indicaţie ( ca la cel anterior )
* Theraflu Extra răceală şi gripă ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Fervex ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Modafen HotDrink ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Nurofen răceală şi gripă - comprimate.

Iar pentru durerea de amigdale, ca şi adjuvant, mai poţi folosi şi :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

| PhooThay a răspuns:

Bea ceai cat mai mult (nu oparit, ci putin mai mult de cald) si pune si pe exterior ceva cald.winking (orice)

| iugaroxana a răspuns:

Stai o zi in pat, pine infasurata cu un fular sau un prosop in jurul gatului. Incearca sa bei cat mai mult ceai (si lapte), fa-ti cat de des poti masaj la glande. Sa nu vorbesti prea mult pentru ca te afecteaza. Sincer sunt in situatia ta in acest moment... sper ca ti-am fost de folos:*:*:*:*

| DrA a răspuns (pentru iugaroxana):

Nu se consuma lactate cand avem de a face cu amigdalite si faringite deoarece lactatele sunt un mediu perfect pentru dezvoltarea bacteriilor.

| iugaroxana a răspuns (pentru DrA):

Ok. mersi de informatie:*:*

| DrA a răspuns (pentru iugaroxana):

Cu mare drag :*

| iugaroxana a răspuns (pentru DrA):

Multumesk..chiar nu am stiut:*:*

| RoadToNowhere a răspuns:

Durerea in gat este disconfortul sau senzatia de iritatie la nivelul gatului care se agraveaza, de cele mai multe ori, la inghitire.
Durerea de gat este principalul simptom intalnit in faringita (inflamatia faringelui sau a gatului). Deseori, termenii faringita si durere in gat sunt utilizati alternativ. Cea mai frecventa, cauza a acestui simptom este infectia virala, gripa sau raceala. Durerea de gat declansata de un virus, se vindeca de la sine cu ingrijire la domiciliu. Totusi, in cazul in care este declansata de o infectia bacteriana, aceasta, necesita tratament cu antibiotice.
Pot exista si alte motive ale durerii de gat care pot solicita scheme complexe de terapie.