| JohnSeed a întrebat:

De foarte mult timp sunt intr-o depresie si chiar sunt la punctul la care nu mai pot rezista. Nu sunt aici sa vorbesc prea mult despre asta. Oricum. exista cam o singura persoana cu care ma inteleg. Ar trebui sa ii spun sau sa tin pentru mine? Ultimele dati cand am spus cuiva persoanele respective m-au parasit si eventual au si inrautatit situatia. Nu stiu ce sa mai fac, mai ales ca efectiv am ajuns la capatul puterilor..are rost sa incerc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Asemenea lucruri se rezolva de catre specialisti, adica de catre medicul psihiatru sau de catre psiholog.
Nu inseamna ca daca mergi la prihiatru esti nebun, ci ca ai o problema pe care nu o poti rezolva singur. Cu bilet de trimitere de la medicul de familie poti merge gratuit la psihiatru si poti face si 10 sedinte gratuite la psiholog.
Exista si psihologi online.
http://www.psihologonline.net/
Nu stiu ce varsta ai, dar daca esti elev atunci exista psiholog si la scoala.

| Divy a răspuns:

Ști care e problema toți au prombleme și le este greu să fie empatici cu cineva care se descarcă emoțional deoarece transmiți sentimente, iar dacă după nu reușești să fi și vesel sau oarecum să creezi o stare plăcută devi o persoană "plângăcioasă" și niminui nu îi plac astfel de persoane. De ce?

Pentru că toți vrem să fim fericiți nu triști happy

Deci încearcă să faci lucruri care te fac să te simți bine, baftă!

| MariaMary122333 a răspuns:

Alex, trebuie sa fii constient ca nu toata lumea te place! Poate esti prea inalt pentru aia, esti prea scund epntru cealalta. Perfect nu vei fi! Calmeaza-te si invata cum sa te stapanesti. Nu trebuie sa ajungi in depresie pentru un prieten( cred ca e vorba de o fata).
Spune-ti in subconstientul tau asa:'' Pot! Reusesc sa ma controlez! Nimeni nu ma va face niciodata sa ajung sa innebunesc!''
Nimeni nu te ajuta daca nu te ajuti tu! Spune-i acelui prieten ce trebuie sa ii spui, daca te va lasa vei realiza ca daca acum nu iti va fi alaturi, nu iti va fi nicicand! Trebuie sa te gandesti ca orice sut in funt te face sa mergi in fata! Ve reusi!

| MariaMary122333 a răspuns (pentru MariaMary122333):

Scuze pentru greseli!
Pentru*
Fund*

| FlorentinaF a răspuns:

Buna! Cu totii trecem la un moment dat prin situatii neplacute, dificile. Ideea e ca nu toti oamenii sunt capabili sa tina un secret sau sa te ajute cu un simplu sfat.Eu, de exemplu, am avut o perioada mai proasta si am preferat sa impart povestea mea cu un necunoscut. Ei bine, da. Nu aveam incredere in nimeni, asa ca acel necunoscut/a nu m-a cunoscut, nu l-am cunoscut, dar m-a ajutat cu un sfat si cu un gand bun si m-am descarcat. Verifica-i increderea persoanei respective. SPune-i lucruri marunte si vezi cum reactioneaza, daca imparte secretul tau cu alta persoana. Trebuie sa o cunosti mai intai. Mult succes!