| Papusa775 a întrebat:

Hey tpu.De vreo doua săptămâni sunt racita, adică tușesc, am nasul înfundat si am avut amigdalita dar a trecut. Acum parca începe sa ma doară din nou gatul.Am fost la doctor, am luat medicamente dar nu mi-a trecut de tot si am buzele uscate si crăpate, plus ca ma dor. Oare ce as mai putea sa fac? Ce sa mai iau? Mulțumesc :*
FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| emilioano a răspuns:

Pentru dureri în gat se poare lua biter suedez cu ceai are 58 de plante amestecate ajuta foarte mult poți întreba și medicul cred ca o sa îmi Tea dreptate

| Papusa775 explică (pentru emilioano):

Multumesc

| untu a răspuns (pentru emilioano):

Nu cred ca e bun bitterul asta suedez fara recomandarea medicului!

| emilioano a răspuns (pentru untu):

Ba da ii foarte bun ajuta la multe lucruri

| Papusa775 explică (pentru emilioano):

Mersi

| untu a răspuns (pentru emilioano):

Tu stii ca contine alcool? :o

13 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Buzele crapate si uscate inseamna ca ai probleme cu stomacul, dar exista suspiciuni de diabet! Trebuie sa-ti faci o analiza completa de sange, urina si scaune, ia rezultatele si prezinta-le medicului tau de familie si o sa-ti zica un diagnostic precis si corect! Deocamdata pana sa mergi sa-ti faci analizele, sa bei multe lichide (ceai de tei cu o felie de lamaie).

| Papusa775 explică (pentru untu):

Nu cred ca ar putea fi diabet, mama mea care este asistenta medicala mi-a spus ca buzele sunt crăpate de la frig ptc am stat mult afara si de la răceală si in plus tușesc deoarece ma mananca gatul nu altceva! Ce legătură are diabetul cu o simpla răceală?! Nu vreau sa vad răspunsuri de gen,, ai diabet" sau alte lucruri care nu au nicio legătură cu o raceala

| untu a răspuns (pentru Papusa775):

Daca e asa,mergi cu ea si sa faci niste analizele la urina, sange si scaune, dar inainte sa faci analizele, nu manca nimic! Si tatal meu avea buze crapate, medicul l-a suspectat de diabet si l-au trimis la analize pentru a fi sigur ca pune un diagnostic precis si corect!

| Papusa775 explică (pentru untu):

Da dar am buzele crăpate de când sunt răcită si deja imi trece

| Papusa775 explică (pentru untu):

Si serios, diabet la 14 ani

| MihaelaDart a răspuns (pentru Papusa775):

Oricum daca esti racita, din cauza asta ai si buzele uscate, posibil sa ai febra cand si cand, nu e musai sa fie de 38, ci sa fie mai mare de 37. Oricum consuma multe lichide in aceasta perioada si pentru durerile in gat ia o lingurita de miere cu 1/2 zeama de lamaie pusa in pahar si bea cu inchitituri mici de 3 ori pe zi cu jumatate de ora inaintea mesei.

Ia medicamentele in continuare si revino la medic pentru al doilea consult ca sa-ti prescrie medicamentele care ti se potrivesc in faza in care esti. Nu lua dupa spusele lumii, ci numai ce-ti recomanda un medic specialist.

Sanatate multa!

P.S. Cunosc o adolescenta care are diabet de la varsta de 10 ani. Diabetul nu tine cont de varsta. Asta in legatura cu mirarea ta asupra varstei.

| untu a răspuns (pentru MihaelaDart):

Asta e! Ai avut dreptate ceea ce banuiam eu in legatura cu diabetul la copii! Gura uscata si crapata necesita o atentie marita, un semnal de alarma!

| untu a răspuns (pentru Papusa775):

Da,este posibil sa se intample asta! Asa ca sa ai mare grija, trebuie tratat la timp, astfel intri in coma diabetica!