| TheDorothy a întrebat:

Rog Seriozitate asupra intrebarii mele.Asa ca daca nu sunteti de acord sau aveti opinii negative va rog sa evitati sa raspundeti.
Deci as vrea sa stiu si eu daca operatia de schimbare a sexului este gratuita in Romania? Va rog sa raspundeti doar daca stiti din surse sigure.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu este gratuita.

| andreia67 a răspuns (pentru Brigaela):

Brigaela, ai informatii certe? Ca eu tot ce am auzit a fost la nivelul de zvon si barfa, nimic oficial, negru pe alb.

| Brigaela a răspuns (pentru andreia67):

Am verificat-o in lista de manevre decontate de Casa si nu se gaseste

| Donsavas a răspuns:

Nu.nu este gratuita. Este o operatie estetica, nu are de ce sa fie decontata de CNAS. Nu recomand caci este destul de riscanta.

| TheDorothy explică (pentru Donsavas):

Eu din cate am inteles cica ar fi acoperita de CNAS pe motiv ca transsexualitatea este un fel de "Tulburare" care trebuie tratata.Si singurul tratament fiind sa tranzitionezi de la un sex la altul.

| CuriousStuff a răspuns (pentru TheDorothy):

Nu e decontata, e un moft mai mult decat o necesitate. Sunt boli mai grave care au tratamente care nu sunt decontate de CNAS, operatia asta, si orice alta operatie estetica nu sunt si nici nu o sa fie gratuite in viitorul apropiat, sau cat timp in Romania oamenii se plang pentru ca "platesc prea mult la sanatate".

| andreia67 a răspuns (pentru Donsavas):

NU este o operatie estetica si in majoritatea tarilor cu sisteme medicale functionale si cu o legislatie adecvata anului 2017 privind persoanele trans este decontata total sau partial. Chiar si in Serbia vecina, pentru cine nu stie o "capitala" a operatiilor FTM (female to male), experienta au capatat-o de pe vremea razboaielor din fosta Iugoslavie cu vestitele mine antipersonal.

| andreia67 a răspuns (pentru TheDorothy):

TOATE operatiile facute in Romania, vreo 6 in total (adica ridicol de putine) au fost decontate. La ultima operatie, in 2011, a fost un scandal mediatic si de atunci nu s-au mai facut, cel putin in sectorul de stat. Nu stiu care este situatia, in mod oficial. Oricum nu exista in Romania medici specializati in acest domeniu, toate au fost un fel de experiment. Operatiile MTF sunt destul de sigure daca sunt facute de un chirurg specializat pe asa ceva, cele FTM au un grad de risc mai mare dar s-au facut progrese enorme in ultimii ani. Se cheama "disforie de gen" in DSM-5 si "tulburare de identitate de gen" in DSM-4 si ai dreptate ca tranzitia e singura solutie de rezolvare. Sunt in plina tranzitie deci confirm.

| Donsavas a răspuns (pentru andreia67):

Este o operatie ce tine de remodelare,plasticitate corporala, nu chiar estetica pentru ca tine doar de frumos. Nu este si nu va fi decontata de CNAS, deoarece nu este o nevoie fizica la mijloc. Tot ce tine de psihic te duce la psiholog, psihiatru, dermatolog sau estetician. Eu nu sunt de acord cu astfel de proceduri. Consider ca in viata traim si lucruri care nu ne plac si trebuie sa acceptam asta.

| andreia67 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Daca ai fi calcat pe o mina sau ai fi fost pacientul dr. Ciomu sunt 100% sigura ca n-ai mai fi zis ca e un moft sau operatie estetica.
http://www.gandul.info/......84771.html
In cazul asta nu doar ca i s-a facut faloplastia din banii CNAS (ce-i drept era in 2004-2005 dar sunt convinsa ca si in 2017 ar fi fost la fel) dar s-a ales si cu o despagubire babana (500.000 de euro poate n-ar fi castigat toata viata). Care e diferenta intre acest caz si cel al unui barbat transsexual? Iti spun eu, niciuna. Chestia asta unii au inteles-o, in UK se deconteaza total (desi programarile se fac peste cativa ani ca cererea e enorma si medici specialisti putini), in USA majoritatea societatilor de asigurari deconteaza, chiar si Obama Care care e "asigurarea saracilor" deconteaza, stiu cazul unei femei trans extrem de sarace (traia intr-o rulota impreuna cu o alta femeie trans) care a fost operata la 78 de ani si care declara ca e fericita ca va muri asa cum s-a vazut intotdeauna si ca nu va fi nevoita sa ajunga in groapa cu penis. Chiar si in Italia, care nu e cel mai fericit exemplu, se deconteaza undeva la 75% (o prietena a platit 3000 euro pentru operatie completa MtF) ca sa nu mai zic de Serbia care la fel deconteaza partial desi sunt intr-o situatie economica mult mai proasta decat Romania. Ca sa nu mai spun ca o prietena a cautat ani de zile un medic in Romania ca sa o castreze chirurgical (nu doreste vaginoplastie din motive personale/legale) si foarte greu a gasit, doar in privat si la un pret piperat. Pentru exact aceeasi interventie, in privat, pe banii tai, daca esti trans ai nevoie de diagnostic psihiatric. Un barbat cis cu sani se poate duce sa si-i scoata la cerere dar un barbat trans are nevoie de hartie de la psihiatru pentru exact aceeasi operatie. Idem pentru implanturi mamare la femei cis respectiv trans.

| CuriousStuff a răspuns (pentru andreia67):

Daca era vorba de o eroare medicala era si normal sa primeasca despagubiri, insa orice care necesita recontructia unui membru sau parte a corpului vizibila se numeste operatie estetica. In Romania abia sunt decontate reconstructiile mamare pentru femei cu mastectomii dupa cancere mamare, nu crezi ca ele ar merita mai degraba o operatie estetica gratuita decat persoanele trans? Sau chiar barbatii orhiectomizati, tot din cauza cancerului sau alte cauze, sa primeasca gratuit macar o proteza. Nu sunt suficienti bani pentru toti, din pacate, si romanii oricum se plang ca platesc prea multe taxe si la sanatate, ar trebui sa platim de doua ori mai mult doar ca sa fim si noi la un nivel de dotari medii, dar cine e de acord cu asta?
Inca e in dezbatere si studii daca orientarea sexuala si a fi trans sau orice altceva e chiar "o boala", preferinta sau moft. Daca nu e boala nu se deconteaza, daca eu simt ca inauntrul meu sunt un barbat care are 3 maini nu o sa merg maine la medic sa cer sa-mi mai puna inca o mana gratuit pentru ca asa simt eu (dupa ce in prealabil am mers la un psiholog si l-am convins ca eu chiar cred ca am 3 maini). Sunt probleme mai grave si boli care duc pacientul la deces in timp extrem de scurt pentru care exista tratamente extrem de scumpe si nu sunt decontate de nimeni. Parerea mea e ca prima data sa se deconteze cam orice tratament care inseamna vindecarea sau mentinerea unui pacient in viata si apoi mofturile sau preferintele.
Se vorbeste ca se vrea egalitate, nu? Persoanele gay sa nu fie discriminate, ei bine, asta deja e un privilegiu pe care il primesc daca se deconteaza operatia. Pentru ca e una estetica. O persoana hetero daca vrea sa-si faca o operatie sa-si mareasca, micsoreze, schimbe forma organelor sexuale va trebui sa scoata bani, pentru ca e estetic. La fel si la ei, pe ei i-a lasat mama natura intr-un mod, daca vor sa se schimbe inseamna operatie estetica si se plateste. In fine, e alta discutie.