| sophieLY a întrebat:

Hey, TPU.
Tratament rapid pentru ulcior? Am de aproape o saptamana pe pleoapa superioara o bubita in interiorul pleoapei. Pleoapa s-a umflat si e rosie. Nu il mai suport! Nu imi spuneti sa merg la doctor, pentru ca mi-a dat kanamicina, dar nu mi se pare ca isi face efectul. Imi mai pun si comprese reci cu musetel.
E bine ce fac laughing? Alte tratamente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LaRossa a răspuns:

O lingură de lemn bine încălzită, eventual în apă clocotită, cât de fierbinte suporți tu, și apasă ușor cu partea bombată a lingurii pe ulcior. Dacă este ulcior cu adevărat, trece în câteva minute. Dacă nu trece, e o infecție mai serioasă, și aia se tratează la medic.