| BountyLoverXD a întrebat:

Heyy! Am o gramada de cosuri pe fata (si pe umeri, ce uraat) si pe langa creme si toate cele poate si alimentatia conteaza.Deci spuneti-mi va rog alimente care sunt bune impotriva acneei, si alimente care nu sunt bune. In primul rand stiu ca la ciocolata trebuie s-a cam renunt crying... Deci spuneti-mi si voi big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| deea_6558 a răspuns:

Se recomanda:
Branza de vaci
Carne slaba fiarta (pui, peste, vitel)
Fructe orice tip
Salate de cruditati in mod special
Legume fierte, crude etc.
Suc de varza (puternic diuretic / depurativ)
A se tine cura timp de 3 luni de zile, iar in cazul in care dupa 1 luna nu se vad rezultate foarte bune, a se consulta medicul dermatolog pentru prescrierea unui antibiotic.

Pentru masti mai stiu cateva :
O sugestie pentru prepararea unei mastii este urmatoarea:
- doua rosii coapte
- doua lingurite de suc de lamaie
- doua lingurite de fulgi de fulgi de ovaz
Cum se prepara masca? Curatiti rosiile de coja si taiati-le in bucatele. Intr-un bol de marime mijlocie se adauga rosiile taiate, sucul de lamaie si fulgii de ovaz, amestecati pana cand se omogenizeaza totul. Se intinde pe fata si pe gat (inainte de a aplica masca trebuie sa demachiati si sa curatai tenul), evitand zona ochilor. Timp de 15 minute, puteti sa va relaxati. Clatiti cu multa apa calduta si uscati tenul cu un prosop moale.

Fructele citrice, cum ar fi grapefruitul, portocalele, lamaile pot face minuni pentru pielea ta. Ele au proprietati antiseptice naturale, astfel incat acestea te ajuta sa scapi de germeni, care este un motiv pentru care nu poti scapa de acnee si ajuta, de asemenea, la reducerea secretiei de sebum.Citricea aleasa se amesteca cu faina de grau, pana se obtine o pasta. Las-o pe fata ta timp de 20, apoi clateste-te bine.

1 lingura de crema de fata (grasa)
1 lingura de miere
1g de bicarbonat de sodiu
Amesteca toate ingredientele intr-un castron pana devin o crema si aplica masca pe fata pentru 15 – 20 de minute. Curata fata temeinic cu apa calduta.

1/4 mar
1/2 piersica
1/2 rosie
30g de lapte
1 lingura de ulei de migdale
Curata fructele si legumele si realizeaza un piure din ele. Adauga in compozitie laptele si uleiul de masline. Toarna toata pasta obtinuta intr-o cratita pe care o vei plasa mai apoi peste un foc mediu. Amesteca toate ingredientele pana devin o crema. Aplica masca pe fata dupa...

3 răspunsuri:
| croissant a răspuns:

Buna! Iti recomand cu mult drag produsul Zineryt cu acest produs ai putea sa te dai pe fata si pe piele de preferat inainte sa te dai cu acest produs sa te speli pentru a fi pielea mai curata. Bafta!

| Trandafiiiiiiiiiiiraș a răspuns:

De ce sa renunti la ciocolata? Am auzit multi oameni spunand prostia asta! Sistemul nervos are nevoie de ciocolata! Nu exagerat, dar atunci cand simti nevoia sa mananci, iti scade glicemia si nu trebuie sa te abtii! Cosurile nu apar de la ciocolata! Copii mici mananca o gramada de dulciuri inclusiv ciocolata si nu au cosuri.Acneea apare in perioada adolescentei.Consulta un dermatolog.Si la mine e la fel, pe fata(mai putin), pe umeri, pe spate chiar si pe piept un pic.Mie mi-a dat Zynerit si inca unul care nu mai stiu cum se cheama.Au avut efect, dar numai pe moment.Mergi la DERMATOLOG!

| Claudia10girl a răspuns:

Eu cand am avut probleme cu acnee am inceput sa folosesc tratamentul natural de la Vervory la recomandarea medicul dermatologic si am avut rezultate f bune.
Legat de alimente a scris Deea exact ce e ok.