| anonim_4396 a întrebat:

Heyy TPUsad dati-mi un regim pentru colesterolul marit, va rog frumos. Cevaa care chiar reduce colesterolul, nu porcarii de pe net.winking. Pentru ca acelea le pot gasi si eu. Dau fundita + vot! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu mai consumi grăsimi (unt, margarină, carne grasă, mezeluri, conserve, maioneze), tocături și prăjeli, dulciuri preparate industrial, băuturile acidulate.
Bea ceai de păpădie, elimină colesterolul în cantități industriale din organism.
Sănătate.
Pa, pa.

| Raniia a răspuns:

Col este intr-adevar o grasime El se gaseste in alimente de origine animala si in afara implicarii lui in producerea arterosclerozei el are si un rol pozitiv, in functionarea celulelor si tesuturilor.Col ingerat zilnic de un adult nu trebuie sa depaseasca 300 mg pe zi.Trebuie sa evite ouale(maxim 2-3 pe saptamana),untul, lactatele grase(sunt recomandate cele degresate), ma refer la laptele de pe piata are mult colesterol; mezelurile si maruntaiele trebuie la fel evitate, contin f. mult col, toate felurile de carne cu exceptia puiului. Uleiul ar fi indicat de masline.Fibrele alimentare se gasesc in produsele vegetale,cum ar fi :painea integrala,cereale,fructe, legume, sunt f satiose, contin vitamine si minerale, deci pot fi consumate in locul grasimilor pentru a reduce colesterolul.

Răspuns utilizator avertizat
| Nickstein a răspuns:

Cate un mar in fiecare zi timp de 1 luna scade cu 40% colesterolulwinking

| laurentyw a răspuns:

Fa si tu multa dragoste