| ButterflyButterfly a întrebat:

Hi all! Am o problema: Am aproximativ 14 ani (nu dau detalii concrete despre mine) si sunt cam plinuta. Am incercat tot felul de diete, dar NIMIC! Intr-o zi am dat din intamplare peste site-ul NaturaPlant. Am cautat niste medicamente de slabit si am gasit o sumedenie. Am vorbit cu parintii si au zis sa ma informez despre acele medicamente, asa ca am renuntat. Nu am dat nici o comanda. Dupa cateva zile, intr-o dimineata, bunica mea se uita la stirile PRO tv. Acolo a anuntat o stire cum ca acel site cu medicamentele respective sunt CONTRAFACUTE! Si pot provoca:moarte, infarct, efecte laxative, dureri ale corpului etc. Pana la urma am renuntatt la medicamentede slabit. O prietena care merge la handball mi-a recomandat acest sport. Am discutat cu parintii despre acest sport. Au fost de acord. Doard din primavara as putea merge, deoarece tatal meu nu are masina doar mama. Mama este la serviciu de la 7 la 15:30 si 18:00 si nu am cu cine sa merg+ ca pe joc e noapte. Infine am fost si la medicul nutritionist. el mi-a recomandat ceva diete, care nu au functionat desi le-am tinut pe fiecare mult timp. As dori parerea voastra! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| maria9607 a răspuns:

Lasa pastilele. nu sunt bune pentru sanatate deloc, plus ca dupa ce nu le mai iei te poti ingrasa la loc. e bine ca ai renuntat la aceasta idee, nici sa nu te mai gandesti la ea. cat despre sport, e f bine ca o sa te apuci de handball. pana atunci fa singura acasa exercitii. uite iti recomand sa intri pe youtube si sa cauti aerobic. vei gasi acolo filmulete si fa singura acasa cate o ora o ora si jumatate pe zi. incearca sa renunti la paine, dulciuri, fast food, stii si tu astea. mananca doar mancari slabe, branza dulce slaba(urda), iaurt degresat, lapte degresat, multe salate de legume, dar fara ulei, pune peste ele doar zeama de lamaie daca vrei. castraveti cu otet, oua fierte, sunt foarte bune, piept de pui fript sau fiert, peste si cam atat. si fructe, dar nu face exces, decat de mere ca ele sunt f bune. happy incearca asa 2, 3 luni si vei reusi. Dar nu uita! Fara dulciuri, cipsuri, prajeli. DELOC... asta daca vrei sa ai rezultate. nu uita AMBITIA conteaza. Succes!

1 răspuns:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu ai nevoie de diete, conteaza ce mananci, pune accent pe calitate, nu cantitate :

http://www.getfit.ro/......abire.html