| Strumfy16 a întrebat:

Hi! as avea si eu o intrebarehappy... oare cateii pot raci de la oameni ca am auzit ca se poate si eu momentan is racita si mi-am auzit catelusa stranutand de 2 ori in interval de 1-2 minute...alte simptome nu am vazut deoarece nu amavut timp sa stau acasa.deci daca pot raci de la oamnei, ii grava raceala pentru caini sau la fel ca si la oameni? si cum o pot trata? multumesc:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| irinuca a răspuns:

Salut,
Câinii nu pot răci de la oameni iar noi nu putem răci de la câini. Sunt două tulpini diferite care nu ataca ambele specii.
Poate a strănutat pentru că avea nasul înfundat (praf, puf etc.). Câinii şi pisicile nu-şi pot curăţa nasul decât strănutând sau lingându-se aşa că dacă ţi-ai auzit căţelul strănutând nu înseamnă că a luat virus de la tine.
Îţi poţi da seama dacă e răcit pentru că are nasul uscat, e apatic, nu mănâncă şi are ochii tulburi.