| timidu89 a întrebat:

Oare redoxon poate trata o răceală? Iau o pastila pe zi, farmacista a zis sa iau 2 dacă e răceală serioasa. Nu as lua parasinus sau nurofen, fiindcă nu prea pot sa mănânc momentan. Îmi curge nasul, de tușit tușesc puțin de tot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Posibil sa da, având în vedere că are vitamina C, care se ocupa cu infecțiile din corp și care este luată în exces de organism pentru a-ți trata infecția, in acest caz viroza.
Pentru gat recomand și spray-ul tamtum verde, eu cu el mi-am reparat gatul laughing

| timidu89 explică (pentru Hyperion7):

CU gatul nu mai am treaba, mâncasem mujdei de usturoi cu smântână, nu știam ce ma deranja la gat, cred ca de atunci sunt răcit. Toată iarna trecută am luat produse de imunitate, nu m-am răcit deloc, oare de iau ceva și de susținere a imunității ajută mult sa ma refac mai rapid?

| Hyperion7 a răspuns (pentru timidu89):

Vitamina C este tot ceea ce ai nevoie.
Cu cât iei mai multa concentrație de vitamina C(maxim 500 g din 3 in 3 ore), cu atât te vei vindeca mai repede.
Când te duci la farmacie, caută vitamina C 500 mg, știi că iei o pastila de aia odată la 3 ore și nu mai stai cu stres
Daca iei concentrație mai mare îți face rău.Iti las un clip informativ despre efectele vitaminei C.O părere avizată, nu vrajeli.
Sănătate multa!thumbs up
https://youtu.be/xtGxFUYA6BY?si=c7LNMR9J_oCFySrw

| Naavin a răspuns (pentru Hyperion7):

E enorm sa iei o pastila de vitamina C de 500 mg din 3 in 3 ore. Ajungi la 4000 mg de vitamina C, adica 4g, e foarte mult, poti ajunge chiar si la hipervitaminoza

| Hyperion7 a răspuns (pentru Naavin):

Are sens ceea ce spui, da.