| FunkySmile a întrebat:

Hi. Prietena mea are varicela de joia trecuta ea zice ca i-au mai cazut din cojite dar mai are pe ici pe colo tongue. De cand are varicela a trecut o saptamana si 1 zi tongue. Noi am vrea ca duminica sa mergem prin parc dar mi-e frica sa nu i-au si eu varicela fiindca mama nu isi mai aduce aminte daca am facut si eu sau nu laughing. Deci credeti ca ar fi bine sa ma intalnesc cu ea, ca nu ne-am mai vazut de mult si totusi mie sa nu i-au varicela oricum din cate tin eu minte am avut varicela si oreon tongue. Cat tine de regula varicela? tongue
Peace kiss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Nu, nici vorbă.
N-are voie să iasă din casă până nu-i trec toate simptomele. Obligatoriu.
Nici nu te gândi să o scoţi din casă până nu îi trec absolut toate urmele.
Tu poţi să o vizitezi dacă vrei, chiar dacă rişti să iei boala în caz că n-ai avut-o până acum.
Varicela ţine în funcţie de cât de afectat e sistemul imunitar. "Bubiţele" apar între 5 şi 7 zile, şi durează aproximativ 2 zile până ajung să dispară. Deci în jur de 10 zile, ai bubiţe într-una.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prietena ta nu are voie sa iasa din casa 14 zile fiindca va infecta persoanele din jur (inclusiv pe tine) si va ramane si cu semne.

| TheSpecialOne a răspuns:

2 saptamani tine varicela si nu trece de la nici un medicament, ele te fac doar sa te simti mai bine nu te si vindeca.

| PisikaNeagra a răspuns:

Nu stiu ce sa zic... am avut si eu varicela si am stat acasa vreo 2 saptamanii
poti sa iti consulti rudele,vechile jurnale,doctorul de familie (etc)si sa fii sigura ca ai avut varicela pentru crede-ma nu merita sa te imbolnavesti doar pentru o singura intalnire cu o prietena... o sa ai si alte okazii pentru a o revedea /...
daca te face sa te simti mai bine,am fost si eu in aceeasi situatie
doar ca prietena mea sta la bucuresti,si ne-am cunoscut ptc bunicii ei sunt din orasul meu
de regula, ea vine in vacante aici, dar acum se recupereaza dupa varicela si am inteles-o
sper ca te-am ajutat

| Cathy_1290 a răspuns:

Buna! Eu cind am avut varicela au trecut 2 saptamini pina ce am iesit afara. Unchiul meu a luat de la mine si el avea 17 ani(el locuia la noi) happy Eu cred ca e mai bine sa stea acasa pina ce ii trece. Paaa

| chrisstina a răspuns:

10 zile sau 2 saptamani nu mai stiu nici eu sigur.da din cate stiu nu are voie sa iasa afara ca nu stiu ce pateste de la vant,eu am stat numai in casa da norocul meu a fost ca prietena mea a avut si venea pe la mine, parcul mai poate sa astepte, mai bine o scoti cand i-a trecut de tot decat sa pateasca altceva

| flyflaviu a răspuns:

2-3 saptamani

| Maruskaaa a răspuns:

Eu cred ca stiu cel mai bine, am avut acum 2 saptamani, a trebuit sa nu ies din casa 2 saptamani jumatate, cineva a venit la mine sa imi dea temele in a doua saptamana si a luat la 2 zile si el varicela. Eu te sfatuiesc sa nu te duci.