| TopCom360 a întrebat:

Hi TPU! Am un dinte putin cariat, de vreo 2-3 zile in coace care ma doare dar de ieri am si abces dentar,doar ca acel puroi este in gura,pe cerul gurii,m-am informat putin si am inteles ca trebuiesc puse niste comprese reci pe partea puroiului, dar eu in cerul gurii cum sa pun comprese? Vreau sa stiu si ce medicamente sa i-au pentru indepartarea puroiului si daca este buna Baie de Gura cu apa si sare pentru puroi. La stomatolog am zis sa ma duc dar dupa ce scap de acest puroi, ca tot medicamente imi da. Si ce inseamna acel drenaj la dinte (chestia aia ca dentistul va face o "gaura" sus sau in spatele dintelui pentru a indeprta infectia thinking).As vrea un raspuns cat se poate de sincer.Merci!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Esial a răspuns:

Gargaracu ceai de musetel, nu comprese.

| TopCom360 explică:

Am rezolvat cu nurofen expres plus si cu amoxacilina, sa diminuat, urmeaza sa ma duc la stomatolog sa imi trateze caria, mersi de raspunsuri

| BubuAlexandra a răspuns:

Ai fost la medic pana la urma?

| emi81 a răspuns:

Du-te urgent la stomatolog. Iti va prescrie tratamentul necesar, in general antibiotice.
Nu este deloc de glumit cu infectiile de acest gen. Se poate ajunge foarte usor la complicatii.