| TopCom360 a întrebat:

ce inseamna acel drenaj la dinte (chestia aia ca dentistul va face o "gaura" sus sau in spatele dintelui pentru a indeprta infectia thinking) cand ai abces la un dinte cariat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| znstr a răspuns:

Eu cand am avut un fel de abces (o unflatura in spatele dintelui, pe cerul gurii), dentista mi-a umblat pe canal cu niste ace conice de hartie si metal, si freca acolo cu ele canalul pana cand a iesit tot puroiul ala din abces, sau ce era el. Drenaj asta inseamna, curatare. Poti sa iti intrebi medicul dentist ce iti face, sau lamuriri in legatura cu problema ta, nu cred ca te costa in plus. Sanatate!

1 răspuns:
| FuzZyKenzin a răspuns:

E carie