| AnonimMareMareMare a întrebat:

Hormonii de crestere sunt produsi doar in timpul somnului de noapte sau si cand dormi ziua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Sunt produși în timpul somnului. Nu contează dacă dormi noaptea sau ziua.

| Donsavas a răspuns:

Sunt produși in prezenta hormonului melatonina, care este secretat noaptea

| JicaContra a răspuns (pentru Donsavas):

Cauta pe google hormonul melatonina care NU e secretat noaptea DELOC, ci NUMAI inainte de ora de culcare, seara ca sa fii somnoros, iar daca nu te culci la timp efectul si hormonul dispar din organism asa ca poti sa faci insomnie

iar eu spre deosebire de tine STIU, pentru ca iau Optisomn, cu element activ melatonina, exact d'aia

deci, lasa-te de sportul asta, ca bati campii!

nu stiam mare lucru de hormonii de crestere, dar stiu google:
https://www.google.com/search?q=cand+sunt+produsi+hormonii+de+crestere
primul link de sus:
https://www.medlife.ro/......restere-gh
"Pana la 70% din secretie se produce in faza 4 (delta) a somnului"

| Donsavas a răspuns (pentru JicaContra):

Melatonina administrata din exterior nu trece de bariera protectoare a creierului
Lasă Ma pe mine cu articole de pe net, din alea sa înveți tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cand dormi ziua

| PsyhoChild a răspuns:

Eu cred ca sunt produsi mereu

| Cksihja a răspuns:

De crescut crești și ziua dar ei se produc în perioada de repaus când dormi. Cantitatea depinde de tine, o persoană activă are șanse să producă mai mulți hormoni de creștere decât una sedentară.
Somnul de zi este diferit la fiecare om pentru că nu toți oamenii pot dormi după-amiaza dar în general e ceva normal un proces fiziologic dar nu obligatoriu. De aceia nu toți oamenii vor produce hormoni de creștere ziua.

| Stefan2K20 a răspuns:

Este secretat in timpul somnului, nu conteaza ca dormi ziua sau noaptea.