| Vegeta07 a întrebat:

Http://imgur.com/LBP8Yi8 posibil sa am fin nou unghie încarnată? Am avut de 3 ori si m-am operat(pe scurt mi-a taiat jumătate din unghie)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mhm... e posibil. Dupa cum a zis si Botezan_Daniel_2001, ar cam trebui sa te duci la medicul de familie. Adica in momentul asta nu pare atat de grava (de fapt nu pare grava deloc) deci sunt sanse foarte mari sa rezolvi fara operatie. Orice ai face NU taia coltul. Si pe viitor sa tai unghiile cat mai drept, nu ca la maini, asta pentru a evita unghiile incarnate. Si, un doctor chirurg (si eu am avut problema cu unghiile) mi-a spus ca atunci cand imi tai unghiile de la picioare sa pun betadina (gasesti in farmacii, nu e scumpa) pe unghie (cel putin la degetul mare). Ca sa tai cat mai drept (in caz ca ti-e greu cu unghiera care are forma mai rotunda, facuta deci pentru manichiura) poti cumpara o foarfeca pentru peidchiura: http://bit.ly/2oGapF3

| BotezanDaniel a răspuns:

Du-te la medicul de familie! Sanatatea este o avere! Si eu am unghia rosu spre vanata, dar nu consider ceva grav. Daca ai fost operat, probabil dificultatea problemei trebuie desbatuta! Raspuns castigator? big grin