| AtateaConditii a întrebat:

Ii adevarat ca daca faci 3 vaccinuri de antitetanos risti sa mori? Pe mine m-a muscat un caine cand eram mica si nu stiu daca am facut vaccinul si la scoala am facut inca unul. Deci de al treilea sa ma feresc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| samysamy a răspuns:

Uite iti spun eu cum e (nu fac coy paste de pe google ) daca ai facut vaccinarea cand erai mica si au trecut aproximatic 6-7 ani de atunci este ok, ai mai facut unul la scoala si asta inseamna ca in urmatorii 7-8 ani esti ferita de orice infectie (de la o julitura simpla pana la o muscare de caine turbat) si dupa ce esti adulta/adult poti sa mai faci altul insa doar dupa ce au trecut cei 7 ani...dar si daca il faci mai repede nu mori laughing da de unde, evident ca doar nu te vei pune sa faci antitetanos dupa o luna dupa ce l-ai primit pe cel de la scoala! Mult succes big grin

| AtateaConditii explică (pentru samysamy):

Dar a spus doctorita de la scoala ca vaccinul ce mi l-a facut e valabil doar 2 ani.

| samysamy a răspuns (pentru AtateaConditii):

Imposibil, adica nu ma pun eu mai presus de doctorita dar atunci probabil ti-a dar un dozaj mai mic (trebuie sa te infomezi 100% ) si eu sunt tot la scoala si mi-am facut vaccninul si este valabil cel putin 6 ani, pana la varsta de adult, pe urma daca vrei il mai faci daca nu nu dar la scoala era gratuit iar la o varsta mai inaintata il platesti tu daca vrei sa fi in afara riscurilor

| samysamy a răspuns (pentru AtateaConditii):

Uite chestia este ca pentru a evita orice problema cel mai bine ar fi sa vizitezi doctorul de familie sau chiar doctorita scolii. Eu asa iti recomand

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu este adevarat. Eu am facut deja de vreo 6 ori vaccinul in viata mea (ultima oara acum vreo 4 ani)

Abh
| Abh a răspuns:

Nicidecum, la noi in tara, imunizarea activa antitetanica la copii peste 14 ani si la adulti se face in felul urmator: primovaccinarea se face cu ATPA in 2 doze de 0, 5 ml im. (intramuscular) la 4 saptamani interval; revaccinarea I se face dupa 1 an cu 0, 5 ml ATPA im. Revaccinarea II se face la 5 ani de la prima vaccinare tot cu 0, 5 ml ATPA im. Se recomanda sa se faca periodic la interval de 10 ani o doza de rapel la toate persoanele si o doza de rapel in cazul unei plagi tetanigene. Se recomanda de asemenea o doza de rapel inaintea operatiilor pe abdomen.
Gravidele depistate ca nevaccinate vor face revaccinarea antitetanica. In acest caz, prima doza de ATPA se face la 7 luni jumatate a primei graviditati cu 0, 5 ml im. Revaccinarea cu ocazia unei sarcini ulterioare se face doar daca au trecut peste 10 ani de la ultima revaccinare primita.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cand te-a muscat cainele, ai facut vaccin antirabic, nu antitetanos. Nu-i totuna, asa ca n-ai nicio grija.

| Brigaela a răspuns (pentru ardnaxur1961):

La o muscatura de caine se face obligatoriu si vaccin antitetanic, pe langa cel antirabic

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Brigaela):

Imi pare rau, n-am stiut. Eu am facut antirabice cand m-a muscat cainele dar nu s-a ostenit nimeni sa-mi faca si antitetanos.

| Brigaela a răspuns (pentru ardnaxur1961):

MI-am dat seama ca vorbesto dintr-o experienta personala in care nu ai fost tratata complet, de aceea am si intervenit, fiindca data viitoare e bine sa stii care iti sunt drepturile.