| Kittynika a întrebat:

II cineva pe aici care sufera de scolioza? Ce ati facut, ce tratament ati urmat? O sa merg si eu curand la doctor dar vreau sa stiu si de la altii...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| crisS a răspuns:

Eu am cifoscolioza la inceput a fost doar scolioza dar dupa aceea a aparut si cifoza.Trebuie facute cateva radiografii pentru confirmarea afectiunii si dupa aceea urmat un tratament.Masaje terapeutice dar si gimnastica pentru recuperare.Si inotul este foarte benefic mai ales un anumit tip.Deasemenea trebuie corectata pozitia in care stai permanent.

| larysukx a răspuns:

Si eu am scolioza...si fac kinetoterapie.de 3 ori pe saptamana.am facut si inot si de aia mi s-a indreptat mult coloana. e foarte bun.sa nu tsai degeaba pentru ca alti doctori mi-au artat poze cum asa putea sa ajung daca nu fac.crede-ma e urat.