| Dragosgan a întrebat:

Vreau sa stiu ce exercitii sa fac pentru scolioza, am un os mai mare in zona de sus a toracelui drept, in rest in spate nu e nimic stramb, doar aici in zona toracelui partea dreapta e putin mai mare decat cea stanga. Dureri nu prea am destul de rar, dar vreau sa stiu ce exercitii sa fac si unde pot afla, o sa mai merg si pe la doctor dar vreau sa aflu parerea voastra. Dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| ZoeyMe a răspuns:

Mergi la doctor, iti faci o radiografie si depinde cat de grav este. Daca nici nu ai dureri nu iti face griji, vei merge sa faci exercitii iar dupa ce le inveti continui acasa.

| razvy99boy a răspuns:

Iti spun si eu am scolioza dar nu e nevoie de interveniri chirurgicare asa ca fii atent
Acum trei zile am fost la o clinica in iasi si mi-a dat nist injectabile cu calciu chiar azi te anunt ca se gasesc numai in Italia si de acolo am lu-at monstrele iar dn doctor avea 2 si mi l-ea dat se injecteaza 2 fiole intr-o seringa si sunt uleioase nu te dor iti spun eu nici nu prea am simntit numai stiu cum se cheama mama stie si nu e acasa asa deci doctoru mi-a spus clar daca il iei nu se va da inapoi mi-a zis ca alea sunt pentru a opri cresterea toracelor si mi-a spus depidne daca esti inalt mi-a zis ca ma desvolt in inaltime si cand os a inceteze cresterea o sa ma dezvolt si la musculatura mi-a zis sa fac exerciti pentru piept biceps sau triceps numai stiu cum adica sa trag greutati spre ex gantere stau intins pe apt si ridic cu am2 maini pana sus tonguetonguetongue te sfatuiesc sa te duci la o clinica specializata

Răspuns utilizator avertizat
| razvy99boy a răspuns (pentru tputputpu123):

Ma nu-i adevarat asa mi-a zis doctoru alea nu se mai pot corecta laughing intelege alea nu se pot da inapoi decat sa se stabilizeze asa intelege ca oasele lui odata cu cresterea sa creste si evoluatia proeminenta nu exista nici un tratament care poti sa le dai inapoi oasele intelege

Răspuns utilizator avertizat
| razvy99boy a răspuns (pentru tputputpu123):

Ma il sperii cum dq ma gandeste-te ca e periculaosa ma cum dq uh nu iti dai seama i le pui la loc pe operatie h stii ce periculos e

Răspuns utilizator avertizat