| Xfactor_2745 a întrebat:

Imi cam miroase gura din cauza stomacului stiti ce as putea sa fac in afara mestecarei de guma happy?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu sta cu stomacul gol. Cand ai stomacul gol apare respiratia urat mirositoare, iar daca mesteci guma salivezi continuu, iar stomacul ia salivarea ca pe un semnal de 'mancare!' si porneste si el, chestie daunatoare, o sa ai probleme de la treaba asta, se poate ajunge si la ulcer. In loc sa mesteci guma mai bine mananci un covrig, daca problema respiratiei e de la stomac, va avea un efect mai bun decat guma.

| Mădă0611 a răspuns:

Sa nu mai mesteci guma, daca nu e ceva grav, tocmai din cauza ei ai problema asta. Foloseste tic-tac o perioada si mananca usturoi cand stii ca nu mai iesi pe undeva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mirosul neplacut al gurii nu apare doar de la stomac. Este si aceasta o cauza care survine doar in urma ingestiei unor alimente ca ceapa, usturoiul sau in urma consumului de alcool si a fumatului. Cea mai frecventa cauza a mirosului neplacut permanent se datoreaza unor compusi volatili ai sulfului, produsi prin descompunerea de catre flora microbiana a resturilor alimentare de pe suprafata dintilor, a limbii, precum si din alte locuri retentive aparute in urma patologiei dentare. Astfel, cel mai la indemana mijloc de a combate respiratia urat mirositoare este igiena orala riguroasa, aceasta implicand nu numai periajul dintilor dupa fiecare masa, dar si al limbii (care datorita morfologiei sale retine resturi alimentare si bacteriene) Periajul inainte de culcare este la fel de important. In timpul zilei este bine sa mesteci guma, sa bei lichide in cantitati mari sau sa consumi fructe si legume crude, sa folosesti o apa de gura. Poti face toate astea dar trebuie sa stii ca sunt doar metode care acopera mirosul, ca sa scapi definitiv de el trebuie sa mergi la medicul stomatolog unde sa tratezi afectiunile bucale, tratandu-le vei scapa definitiv si de miros.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Halena sau mirosul neplacut al gurii e cauzat fie de probleme stomatologice fie de probleme ale stomacului/faringelui/intestinelor. Daca stomatologul ti-a spus ca n-ai motive sa suspectezi halena ca fiind rezultatul unor probleme dentare atunci ramane sa-ti faci un consult amanuntit la stomac. Ca remedii temporare poti folosi cu mare succes patrunjelul (toaca o legatura sau doua de patrunjel, amesteca-l cu germeni de grau si asezoneaza-l cu o vinegreta facuta din zeama de lamaie, sare si ulei de masline) sau mere verzi.
Te pup!

| Madayna a răspuns:

Spala-te pe dinti de minim 2 ori/zi, mananca mai sanatos. Nu mesteca guma ca nu te ajuta cu nimic.

| MayanMistica a răspuns:

Mergi la un specialist si vezi daca se poate remedia problema stomacului. Treci si pe la dentist, posibil sa ai anumite carii sau probleme cu dantura care iti pot cauza respiratia urat mirositoare. A mesteca guma e ca si cum ai da cu deodorant peste un corp nespalat cu zilele.
Succes!