| Zambaretu1 a întrebat:

Imi creste maseaua de minte, si ma doare f rau, deoarece ea creste putin intr-o parte, practic in carne. Ce sa fac? Ce pastile sa iau ca sa-mi treaca durerea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Mergi neaparat si la un stomatolog, maselele de minte care ies stramb dau probleme serioase care nu vor trece doar cu antialgice.

| petre059 a răspuns:

Ketonalul e foarte bun (maxim 3 pastile pe zi), poti merge la stomatolog si sa te cresteze un pic, ajuta sa iasa mai usor

| BogdanLuca a răspuns:

Ibuprofen 400 mg / 3-4 caps pe zi.
Poti mergela stomatolog pentru a face o incizare usoara sub anestezie, ajuta sa evacuezemai usor!

| BiaBii13 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la dentist pentru ca el stie cel mai bine ce sa faca!winking