| Tanasă_Razvan_2003 a întrebat:

Imi este frica atunci cand merg la dentist si vrea sa.imi faca o injecție! Cum sa fac sa scap de frica aceasta? Va rog ajutațima!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Emilian24 a răspuns:

Dentistul iti va spune sa te gandesti la altceva dar nu prea merge doare doar daca te concentrezi pe chestia aia dar daca te gandesti la planuri pe maine sau altceva s-ar putea sa mearga adica incearca sa visezi cu ochii deschisi

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, ti se da cu un spray in gura, care amorteste locul si nu vei simtii nimic cand face injectia acolo.
Deci, nu ai motive sa-ti fie frica de injectie.
Apoi, nu se face injectie la orice carie, doar in situatii foarte grave, asa ca, poti scapa fara injectie!

| dannyel86 a răspuns:

Injectia e doar o piscatura si nu se compara cu durerile de dinti sau interventiile stomatologice fara anestezie. Trebuie s-o accepti, pentru ca apoi sa nu mai simti ca se lucreaza la dantura ta.

| CuriousStuff a răspuns:

O infrunti, altceva nu ai ce sa faci. Bucura-te ca nu te-ai nascut acum 20 de ani, ca nu ti se facea injectia aia, dar ti se lucra pe viu si simteai fiecare lucru pe care il facea dentistul. exista dureri mult mai mari decat aia. laughing